Eesti Puuetega Inimeste Koda alustab jaanuaris 2006 koolitusprojekti „Tunne oma õigusi ja kohustusi”. Projekt on üleriigiline ja seminarid toimuvad kahes grupis:
1) Tartu Puuetega Inimeste Kojas (neile, kes soovivad osaleda koolitusel Tartus)
2) Eesti Puuetega Inimeste Kojas (neile, kes soovivad osaleda Tallinnas).
Projekti eesmärgiks on:
- selgitada EPI Koja liikmesorganisatsioonide juhtidele tähtsamaid riiklikke õigusakte, mis käsitlevad kodanike õigusi ja kohustusi selleks, et puuetega inimesed oskaksid kasutada oma õigusi ja kohustusi võrdsetel alustel teistega;
- tagada, et puuetega inimeste organisatsioonide juhid oleksid pädevad osa võtma puuetega inimesi puudutavate riiklike õigusaktide väljatöötamisest ja omapoolsete ettepanekute tegemisest.
Projekti käigus läbiviidavate seminaride eesmärgiks on
- suurendada sihtgrupi teadlikkust,
- koostööd kohalike omavalitsuste ja teiste organisatsioonidega ning seeläbi tõsta igapäevatöö kvaliteeti ühiskonna ning oma organisatsiooni liikmete kasuks,
- tagada puuetega inimeste organisatsioonide juhtidele juurdepääs informatsioonile ja parem seaduste tundmine,
- suurendada sihtgrupi teadlikkust ning seeläbi tõsta nende igapäevatöö kvaliteeti ühiskonna ning oma organisatsiooni liikmete kasuks.
Käesoleva projekti raames toimuvad seminarid on mõeldud EPI Koja liikmesorganisatsioonide ja liikmesorganisatsioonide allorganisatsioonide juhtidele. Kokku 5 seminarile-koolituspäevale on oodatud kuni 100 inimest, kes igapäevases organisatsiooni juhtimistöös õigusalaste probleemidega kokku puutuvad. Eriti oodatud on need organisatsioonide juhid, kes oma kohale on alles valitud. Organisatsioonide juhid hakkavad läbi seminaride paremini mõistma seaduste erinevaid tahkusid ning seeläbi pakkuma oma töös organisatsiooni liikmetele paremat nõustamisteenust ja oskavad teha õigusaktide väljatöötamise käigus vajalikke omapoolseid ettepanekuid puuetega inimeste erivajadustega arvestamiseks ning neile võrdsete võimaluste tagamiseks.
EPI Kojal on 47 liiget, kellel omakorda on 264 allorganisatsiooni. Iga organisatsiooni eesotsas on organisatsiooni juht ja juhatus, kelle ülesandeks on kohapeal kujundada invapoliitikat, nõustada, juhendada, toetada või aidata puuetega inimeste küsimustes kohalikku omavalitsust ning oma organisatsiooni liikmeid. Tulenevalt eeltoodust on juhtidel endil vaja hästi tunda kehtivat seadusandlust (vähemalt neid, mis kõige rohkem puudutavad puuetega inimeste igapäevaelu), et sellega toime tulla.
Seaduste tõlgendamine või teise inimeste nõustamine mingis konkreetses õigusalases küsimuses on neile sageli raske ja seetõttu vajavad juhid sellekohast koolitust. Õigusnõustamine on kallis ja ei ole kättesaadav kõigile puuetega inimestele. Käesoleva projekti käigus koolitust saanud isikud saavad oma ülesannetega kindlasti paremini hakkama.
Projekti planeerimise algetapp - 2005 aasta detsember, hõlmab projekti edukaks läbiviimiseks vajalikku eeltööd – läbirääkimisi, kokkuleppimisi seminaridel esinejatega, koolitust soovivate isikute väljaselgitamist, seminari õpperühmade komplekteerimist.
Seminarid toimuvad - Tartu Puuetega Inimeste Koja ruumides ja Tallinnas, (jaanuaris Endla tänav 59 ja loodame, et alates veebruarist Eesti Puuetega Inimeste Koja ruumides Toompuiestee 10).
Seminarid on jaotatud ajavahemikule jaanuar 2006 - juuni 2006.
Seminarid toimuvad 1 kord kuus mõlemas piirkonnas reedeti algusega kell 12.00 – 17.00 ning iga seminari käigus esineb 2-4 lektorit oma ettekandega, millele järgneb diskussioon ja praktiliste näitlike ülesannete täitmine.
Kõigi seminaride sissejuhatavas osas tutvustatakse lühidalt 10 minuti jooksul Eesti Vabariigi põhiseadust ja 10 minuti jooksul teemat „Kaasamise hea tava”.
Kõigist seminaridest osavõtjad saavad lõpetamisel sellekohase tunnistuse.
Seminaride teemad:
I Seminar
- Sotsiaalhoolekande seadus – sotsiaalhoolekande korraldamine, sotsiaalteenused, mida mõistetakse rehabilitatsiooni all, sotsiaaltoetused, erivajadustega inimeste kaitse, asjaajamise kord jm
- Raamatupidamisseadus – kuidas korraldada organisatsiooni raamatupidamist, kuidas olla hästi läbipaistev, projektide eelarve koostamine, dokumentide vormistamine, aruandlus, milliseid finantskontrolli mehhanisme ühendused kasutavad.
- Mittetulundusühingute seadus – asutamine, registrisse kandmine, liikmed, üldkoosolek, juhatus jne
Läbiviimise aeg ja koht: jaanuar 2006 Tallinnas ja Tartus
II Seminar
- Võlaõigusseadus - võlaõigus ehk kohustisõigus on valdkond, millega igapäevaelus teadlikult või enesele teadvustamata kokku puututakse. Võlasuhted tekivad peamiselt lepingutest, kuid ka kahju õigusvastasest tekitamisest, alusetust rikastumisest jm.
(lepinguprojektide koostamine, lepingute õiguslik analüüs, hagide, pretensioonide ja kaebuste koostamine, juriidiline abi lepingulistel läbirääkimistel, kirjavahetus, esindamine, konsultatsioonid)
- Asjaõigusseadus - asjaõigus on valdkond, kus pisemgi vääratus või tähelepanematus võib põhjustada ettenägematult raskeid tagajärgi. Palju ebameeldivusi põhjustavad puudulikult või ühe poole kasuks koostatud lepingud ( elamuõigusalased konsultatsioonid, s.h. üürileandja ja üürnikuga seotud küsimuste lahendamine) .
- Töö- ja puhkeaja seadus - lapsi kasvatavate isikute soodustamine, tööaeg, puhkeaeglapsinvaliidi vanema täiendav tasuline puhkepäev
- Tööõigus - tööõigus reguleerib nii töö- kui teenistussuhteid, tööõigusalased konsultatsioonid ( töösuhetega seonduvate dokumentatsiooni vormistamine töölepingud, tööettevõtulepingud, töösisekorraeeskirjad, ametijuhend, esindamine töövaidlusorganites ja kohtus, muud tööõigusega seonduvad toimingud).
Läbiviimise aeg ja koht: veebruar 2006 Tallinnas ja Tartus
III Seminar
- EV Haridusseadus – haridussüsteem, ministeeriumi ja kohaliku omavalitsuse pädevus, koolikohustus, erivajadustega inimeste õpetamine ja võimalused, õppeasutused, haridust tõendavad dokumendid.
- Kutseharidus – puuetega inimesed ja kutseõpe, õppimise võimalused.
- Perekonnaseadus – vanemate õigused ja kohustused, ülalpidamiskohustus perekonnas, eestkoste ja hooldus jm.
Läbiviimise aeg ja koht : märts 2006 Tallinnas ja Tartus
IV Seminar
- Tööturuteenuste ja –toetuste seadus – õigus tööturuteenustele ja – toetustele, tööturuteenused, tööotsimiskava, tööharjumus, tugiisikuga töötamine jm.
- Kes on FIE – õigused ja kohustused
- Rahvatervise seadus ja Tervisekorralduse seadus (väga ülevaatlikult) - seaduses kasutatavad mõisted, haiguste ennetamise vahendid ja tervise edendamise ülesanded, kes mida teeb ja kes mille eest vastutab, järelevalve jm; tervishoiualased ülesanded, maakonnaarst, valla- ja linnaarstid, tervishoiuasutused jm)
- Teovõimet puudutavad küsimused
Läbiviimise aeg ja koht : aprill 2006 Tallinnas ja Tartus
V Seminar
Kokkuvõte läbiviidud seminaridest, hinnang õpitule, tunnistused ja järeldused.
Läbiviimise aeg ja koht : mai 2006 Tallinnas
Loodame, et projekti “Tunne oma õigusi ja kohustusi” tulemusena on puuetega inimeste organisatsioonide juhtidel parem arusaamine kehtivatest seadustest, probleemidest, puuetega inimeste õigustest ja kohustustest. Paraneb informatsiooni kättesaadavus ning nõustamise tase ning praktiliste ülesannete lahendamise oskus.
Eesti Puuetega Inimeste Koja seisukohalt on tähtis see, et puuetega inimeste organisatsioonid oleksid parimad eksperdid kohalike omavalitsuste nõustamisel puuetega inimesi puudutavates küsimustes ning oma liikmete toimetuleku ja heaolu hindamisel.
Vajalik on, et organisatsioonide juhid tunneksid kehtivat seadusandlust ja oskaksid õigusalastes küsimustes oma arvamust avaldada.
Kõigil, kes soovivad koolitusseminaridel osaleda palun oma soovist teatada hiljemalt 28.12.2005.a kas kirjalikult või e-kirjaga Eha Leppikule (tel 55 43 180) aadressil EPI Koda, Toompuiestee 10, 10137 Tallinn või epikoda@epikoda.ee.
Palun meile teatada oma nimi, kontaktandmed ja ka see, kas soovite osaleda koolitusel Tartus või Tallinnas. Hilisem informatsioon siis, kui rühmad on juba komplekteeritud.
Toredat jõuluaega ja rahulikku aastavahetust!
Eha Leppik, koolitusprojekti juht |