President Ants Leemets
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit
elil@elil.ee
Meie |
26.05.2009 |
nr 7-7/090554/090 |
Teabe nõudmine
Lugupeetud härra Leemets
Teatan, et õiguskantsler on alustanud omaalgatusliku menetluse kontrollimaks puuetega isikute ühistranspordi kasutamise võimalustega seonduvaid küsimusi.
Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee on 29.01.2009 vastu võtnud resolutsiooni nr 1642 (2009) puuetega inimeste juurdepääsust ning nende täielikust ja aktiivsest osalusest ühiskonnas . Assamblee tõdeb resolutsioonis, et praktikas on füüsilise või vaimse puudega isikute võimalus oma õiguste teostamiseks samal tasemel puudeta isikutega nõrgal tasemel ning ebapiisav. Seetõttu kutsub Assamblee liikmesriike üles tagama, et kõigi poliitikate kujundamisel tagatakse puudega seonduvate programmide ressurssidega varustatus ning et füüsilise või vaimse puudega isikutel oleks võimalik täiel määral teostada kõiki kodanikuõigusi. Resolutsiooni punktis 14 keskendutakse puudega isikute liikumisvõimaluste tagamisele. Assamblee on seisukohal, et juurdepääs transpordile, eriti ühistranspordile, on esmatähtsaks valdkonnaks. Liikmesriigid peaksid ühistranspordiga seonduvalt tarvitusele võtma järgmised meetmed:
- lülitama puuetealase teadlikkuse tõstmise küsimused ühistranspordi teenindajate baasõppekavasse;
- kohustama ühistransporditeenuse pakkujaid osutama kõigile kasutajatele ligipääsetavaid teenuseid;
- tagama ühistranspordis eraldi ruumi loomadele, kes abistavad puuetega inimesi (näiteks pimeda juhtkoer);
- pakkuma kohasel määral parkimiskohti puuetega inimestele, kelle liikumisvõime on piiratud, ning tagama, et selliseid parkimiskohti kasutavad vaid selleks õigustatud isikud.
Antud resolutsioon on suunatud täitmiseks ka Eestile, kui Euroopa Nõukogu liikmesriigile.
Tulenevalt eeltoodust palus õiguskantsler majandus- ja kommunikatsiooniministril analüüsida Eesti õigusaktide ja praktika vastavust eeltoodud resolutsioonile ning samuti põhiseaduses sätestatud diskrimineerimiskeelule.
Minister vastas õiguskantslerile 07.05.2009. Muuhulgas märkis minister vastuses, et:
- käibelolevatele ehitistele (bussijaamad, laevaterminaalid jne) ei ole ligipääsetavust tagavate õigusaktide sätete rakendamine või ehitiste kohustuslikus korras sätetele vastavusse viimine mõistlik, kuna see toob hoonete omanikele kaasa ebamõistliku rahalise koormuse;
- ühistranspordi valdkonda reguleerivatesse õigusaktidesse sätete, mis reguleerivad vedaja kohustust tagada ühistransporditeenuse osutamine viisil ja vahenditega, mis võimaldaksid teenusele juurdepääsu ka puuetega isikutele, lülitamine ei taga seda, et puuetega isikute juurdepääsuvõimalused ühistranspordile oluliselt paraneksid;
- ühistranspordi kasutamine puuetega isiku ja teda saatva juhtkoera poolt on igati tagatud. Ministrile ei ole teada juhtumeid, kus puuetega isikuid oleks ühistranspordi kasutamisel tõrjutud või teistest isikutest eristatud;
- ministrile ei ole laekunud ettepanekuid ega märkusi puuetega isikute parkimiskohti puudutava regulatsiooni ega selle rakendamise osas;
- ministeerium on puuetega isikute ühistranspordile juurdepääsu küsimustes kohtunud sihtgruppide esindajatega.
Asjast tervikliku ülevaate saamiseks palub õiguskantsler Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidul anda oma seisukohad ülaltoodud ministri väidete osas ning kommenteerida vabalt ka muid ministri vastuses toodud asjaolusid. Vastus on lisatud käesolevale kirjale.
Tulenevalt õiguskantsleri seaduse §-st 28 palun vastata käesolevale teabe nõudmisele hiljemalt 20 päeva jooksul teabe nõudmise saamisest.
Austusega
(allkirjastatud elektrooniliselt)
Eve Liblik
õiguskantsleri nõunik
I osakonna juhataja
õiguskantsleri volitusel
Lisa: Majandus- ja kommunikatsiooniministri 07.05.2009 kiri – 4 lehel
Mari Amos 693 8441
e-post: mari.amos@oiguskantsler.ee