Lugupeetud erivajadusega tudeng!
Programmi Primus raames on erivajadusega üliõpilasel võimalik taotleda stipendiumi erivajadusest tingitud ning õpingutega seotud lisakulude katteks. Stipendiumi saab taotleda perioodiliste tugiteenuste (nt isiklik abistaja, viipekeeletõlk, invatransport) ning ühekordset toetust ühekordsete või ebaregulaarsete teenuste eest tasumiseks (nt õppimiseks vajaliku abivahendi soetamine).
Stipendiumi saab taotleda kaks korda aastas: septembris ja veebruaris.
2012/2013. õppeaastaks taotluste esitamise tähtaeg on 15. september 2012 ja 15.veebruar 2013.
Programmil Primus stipendiumi eraldamise ja kasutamise juhised
Stipendiumikomisjon lähtub otsuse tegemisel üliõpilase taotletud summast, programmi Primus erivajadustega õppijatele tugiteenuste osutamise korras kehtestatud piirmääradest eri teenuseliikide ja õppekoormuse kohta ning programmi Primus eelarvevõimalustest.
Kehtestatud piirmäärad on järgmised:
- viipekeele tõlk kuni 510 eur/kuus
- transport kuni 95 eur/kuus
- isikliku abistaja teenus kuni 95 eur/kuus
- õppematerjali paljundamine kuni 30 eur/kuus
NB! Piirmäära raames tuleb lähtuda tegelikust prognoositavast teenuse vajadusest, mis võib olla ka piirmäärast väiksem. Taotluse põhjenduses tuleb selgitada teenuse vajadust (spetsialisti tõend) ning täpsustada teenuse maht ja hind, et selle põhjal oleks võimalik otsustada toetuse määra.
Stipendiumi kasutamise kohta ei ole vaja esitada kuludokumente, v.a viipekeeletõlke teenus (vt allpool).
Transporditeenus
Stipendium annab õppijale võimaluse valida, millist transporti kasutada.
Stipendiumist saab tasuda kas invatranspordi või ka muu õppijale sobiva firma tavatakso kasutamise eest või katta isikliku auto kasutamise kulusid. Kui õppija on saanud kohalikult omavalitsuselt transporditoetust (nt 10 soodushinnaga sõitu Tallinnas, kvartaalne transporditoetus Tartus), siis stipendium lisandub sellele, kuid tasuda tuleb tavatariifiga (100% hinnakirja ja taksomeetri näidu kohaselt).
Isikliku abistaja teenus
Isiklikuks abistajaks võib olla nii õppija pereliige kui kaasüliõpilane, sõber või tuttav. Kui olete leidnud isikliku abistaja, võtke ühendust Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liiduga (ELIL, kontaktisik Annika Kokk, elil@elil.ee). ELIL sõlmib üliõpilase ja isikliku abistajaga kolmepoolse lepingu, kus on sätestatud poolte kohustused ja vastutus. Iga kuu 2. kuupäevaks saadab üliõpilane aruande eelmisel kuul kasutatud tundide kohta. Selle põhjal vormistab ELIL üliõpilasele 5 päeva jooksul arve, mille üliõpilane saab stipendiumist tasuda. ELIL maksab isiklikule abistajale 5 päeva jooksul töötasu, millelt on tasutud ka vajalikud maksud.
Viipekeeletõlge
Viipekeeletõlgi teenuseks stipendiumi taotlemiseks tuleb lähtuda tegelikust prognoositavast teenuse mahust, et vältida liigselt makstud stipendiumi tagasimaksmise vajadust. Üliõpilasel palutakse esitada nimetatud ajavahemiku kohta kuludokumendid (tõlketeenuse arve) ning viipekeeltõlke statistika. Kui selgub, et taotletud stipendium ei kata igakuist tõlkevajadust, on üliõpilasel võimalik jooksvalt taotleda stipendiumi suurendamist.
Loe lisa http://primus.archimedes.ee/stipendiumi-eraldamise-ja-kasutamise-juhised
Avalduse täitmise vormi ja kasulikku lisateavet leiad http://primus.archimedes.ee/erivajadusega-oppija