[Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit]

ELIL tänab!

TallinkOverallRakvereVunder SkizzeOrtoKrenholmDharmaAS LeiburHasartmängumaksu NõukoguApollo Raamatud AS
Boga-video Puude Taga On Inimene

Organisatsioonist

Liikmesühingud
Põhikiri
Tegevusprogramm
Juhatus, tegevaparaat

Teated

Liidu teated
Pressiteated
Juhatuse protokollid
Foorum
Koostöökogu
Kirjandus / trükised
Tagasiside

Meedia

Pildid
Mihkli fotoalbum
Videoteek

Jälgi meid Facebookis!
Jälgi meid Facebook'is!

[In English]

[ Toe Typed Page ]


'

Prindi dokument

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu, Eesti Pimedate Liidu, Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliidu, Eesti Puuetega Inimeste Koja koosoleku protokoll

02.03.2005
Endla 59, Tallinn
algus kell 14.30
lõpp   kell 16.30

Koosolekust võtsid osa:

Eesti Kurtide Liit   V. Pärnla
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit       S. Falkenberg, K. Urb, A. Lõoke, M. Aitsam
Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliit K. Märtens
Eesti Puuetega Inimeste Koda

H. Luik, G. Vaher

Koosolekut juhatas H. Luik,  protokollis A. Lõoke

 

PÄEVAKORD:

  1. EMÜ Kodanikuühiskonna Sihtkapitali idee tutvustamine ja seisukoha kujundamine antud küsimuses - H. Luik
  2. Koostöökogu koosolek 08.03.05 SMis – puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise kontseptsiooni tutvustamine:
    - meiepoolsed osavõtjad
    - kas on vaja päevakorda esitada meiepoolseid punkte (kuidas reaalselt on käivitunud rehabilitatsiooniteenus  ja selle rakendusjuhised; abivahendite selle
    aasta määrus)
  3. 2006.a. riigieelarve eelnõu – puuetega inimestega seonduv
  4. Kohalikud valimised 2005 oktoobris – puuetega inimeste organisatsioonide mõjutustegevus

1. Helve Luik, kes kuulub Eesti kodanikuühiskonna arengukontseptsiooni rakendamise tegevuskavade ettevalmistamise, elluviimise ja täitmise hindamise süsteemi käivitamiseks moodustatud Vabariigi Valitsuse ja kodanikeühenduste esindajate ühiskomisjoni rahastamise ja statistika  töörühma koosseisu, tutvustas 28.02.05 toimunud nimetatud töörühma koosolekul räägitut (vt. LISA 1 –  A. Laiuse ettekanne). EMÜ IV Suurkogul 20.11.04 kiideti heaks Kodanikuühiskonna Sihtkapitali idee (vt. LISA 2 – EMÜ IV Suurkogu otsus 20.11.04), ülesehitus ja toimimine tuleb alles läbi töötada, selle alaseid ettepanekuid suurkogul ei toetatud.
10.02.05 toimunud Riigikogu EKAKi toetusrühma koosolekul, kus osalesid ka EMÜ esindajad, toetati sihtkapitali algatust. Rahastamissüsteemi korrastamist ja sihtkapitali asutamist arutatakse edasi 07.03.05.
EMÜ peab ülimalt oluliseks senise Hasartmängumaksu Nõukogu asemel Kodanikuühiskonna Sihtkapitali asutamist ja vastava seaduse kiiret koostamist ja vastuvõtmist (hiljemalt 2006. aastaks). Viidatakse EKAKi lähima aja prioriteetidele: kodanikeühenduste avalikest vahenditest toetamise ja sellest üldsuse teavitamise süsteemi kaardistamine, korrastamine ja täiustamine.

Kalev Märtens: kui EPI Kojal on loodavas sihtkapitalis üks hääl paljude seas, siis võib kokkuvõttes meie olukord muutuda veel halvemaks kui praegu. Me lahustume selles rahanõudlejate massis. Võib-olla oleks otstarbekam ajada asja sellest sihtkapitalist sõltumatult/paralleelselt, et ülalmärgitud sihtkapitali kõrval oleks võrdväärne Puuetega Inimeste Kapital/Fond? Me ei tohi endaga lasta manipuleerida, meie ülesanne on jälgida, et saaksime rahalisi vahendeid võrgustikule juurde, mitte vastupidi. Kas sihtkapitali ideel on poliitikute toetus?

Genadi Vaher: - me ei tohi kava MTÜde rahamurede lahendamiseks sellise sihtasutuse rajamisega maha laita;
-  peame rõhutama riskirühmade, sh puuetega inimeste organisatsioonide eristaatust ja selle säilitamise vajalikkust riiklikul toetamisel (nii nagu see on paljudes riikides). See peab olema seadusandlikult fikseeritud;
-  eristaatus tuleb välja tuua juba hasartmängumaksu seaduses, millega määratakse % loodavale sihtkapitalile. Meie võrgustikule peab olema otse hasartmängumaksu seaduses oma kindel protsent tagatud;
-  kui see ei õnnestu, siis peab olema loodavas sihtkapitalis puudega inimeste "alakapital", kuid raha jaotus alakapitalide vahel ei tohi jääda suure sihtkapitali nõukogu ainupädevusse. Vastuvõetava sihtkapitali seadusega tuleb fikseerida eelnimetatud erisuse (eristaatus tava-MTÜde seas) arvestamise protseduur.

Helve Luik: mitte mingil juhul ei tohi jääda kõrvale sellest, mida seoses sihtkapitaliga arutatakse ja otsustatakse. Töörühmades tuleb kindlasti osaleda. Meil tuleb ka seal oma rida ajada ja seisukohti väljendada/kaitsta.

Volli Pärnla: pooldan hasartmängumaksu seadusega fikseeritud kindlat % meie võrgustikule, kuna sama raha jagades tunduvalt suurema hulga MTÜdega jääme kindlasti kaotajaks.

OTSUSTATI: Puuetega inimeste organisatsioonid ei ole vastu sihtkapitali loomise ideele, kui seal on fikseeritud kindel eraldise protsent puuetega inimeste võrgustikule, mis ei tohi esimesel rakendusaastal olla rahalises väärtuses väiksem kui eelmisel aastal Hasartmängumaksu Nõukogu poolt eraldatu.

Alustada parlamendierakondade esindajatega diskussioone saavutamaks toetust kindla % määramiseks puuetega inimeste võrgustikule Hasartmängu- maksu seaduses.

2. OTSUSTATI:
- Koostöökogu erakorralisel koosolekul 08.03.05, kus tutvustatakse puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise kontseptsiooni, osalevad PISTSi töögrupi liikmed    A. Raudmees, G. Vaher, K. Urb, A. Püss ja A. Kivilo, V. Pärnla, A. Lõoke;
- G. Vaher esitab protesti Foorumi vähese kaasamise pärast PISTSi muutmise kontseptsiooni väljatöötamisse, samuti ministeeriumi poolt välja töötatud variandi hilise esitamise pärast organisatsioonide esindajatele ettepanekute ja märkuste tegemiseks;
- kokku leppida (kui võimalik) korralise Koostöökogu toimumise aeg märtsi II poolel, kus Foorum  teeb ettepaneku arutada olulisematena rehabilitatsiooni- teenuse käivitumist ja selle rakendusjuhiste rakendumist; abivahendite selle aasta määrusega seonduvat).

3. OTSUSTATI: liita poliitilised konsultatsioonid 2006.a. riigieelarve suhtes kõnelustega saavutamaks puuetega inimeste võrgustikule kindel protsent hasartmängumaksu seaduses. 

4. OTSUSTATI:  A. Lõokesel  lisada  alapunkt  05.04.05  toimuval  EPIKi  üldkogul peetavasse ettekandesse  Foorumi 2005.a. tegevusest:  organi- satsioonide mõjutustegevus kohalike omavalitsuste valimistel.

 

Eesti Kurtide Liit                                                                        Volli Pärnla

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit                                            Auli Lõoke

Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliit                                          Kalev Märtens

Eesti Puuetega Inimeste Koda                                                     Helve Luik

 

Sa oled 48598804. külaline
Esileht