LISA 1
Sotsiaalministeerium
Gonsiori 29, 15027 Tallinn 01.10.2007
Austatud sotsiaalminister Maret Maripuu,
puuetega inimeste organisatsioonide (Eesti Pimedate Liit, Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit, Eesti Kurtide Liit, Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliit, Eesti Puuetega Inimeste Koda) esindus tunnustab ministeeriumi head tööd 2008.a. riigieelarvega. Mitmetel puuetega inimesi puudutavatel eelarveridadel eelnõus (pensionid, abivahendid, rehabilitatsioon, tööealiste puudetoetus) on rahaliste vahendite seis kas rahuldav või toimunud suurenemine. Eriti rõõmustav on edasiminek abivahendite rahastamisel – kasv 22,5 miljonit võrreldes käesoleva aastaga on tõhus abi, mis võimaldab astuda kvalitatiivseid samme abivahendite teenuse arendamise osas.
Samas tekitavad muret kaks probleemi, mida soovime Teiega arutada:
- olukord soodustingimustel eraldatavate abivahenditega 2007.aasta sügisel
- puudega pensioniealiste inimeste puudetoetused 2008.aastal
1. Enamikes maakondades on tekkinud abivahendite ootejärjekorrad, rahaliste vahendite puudusel pole abivahendeid võimalik soodustingimustel müüa ega laenutada. 2008. aastasse kanduvate järjekordade suuruseks on septembrikuu seisuga orienteeruvalt 16 miljonit krooni. Kuna aasta lõpuni on veel kolm kuud, kasvab see summa veelgi. Sellest tingituna peame vajalikuks pöörduda Riigikogu rahandus- ja sotsiaalkomisjonide poole ettepanekuga eraldada 2007.aasta lisaeelarvest vahendeid abivahendite soodustingimustel soetamisel ja laenutamisel tekkinud järjekordade likvideerimiseks. Lisaeelarve vahendid on vajalikud tagamaks teenuse kättesaadavus 2007.aasta lõpuni. Alustades 2008.aastat miljonitesse kroonidesse ulatuvate järjekordadega ei piisa nende likvideerimiseks ka 2008.aasta abivahendite teenuseks eraldatud täiendavatest vahenditest. Ühtlasi peame oluliseks abivahendite eraldamisega seonduva seadusandluse ülevaatamist ja kitsaskohtade süsteemset lahendamist.
2. Teiseks suureks murekohaks on puudega eakate olukord. 2008.aastal on lubatud tõsta tööealiste puudega inimeste toetusi 30% võrra, kuid puudega eakate toetuste suurused on püsinud muutumatutena 2001. aastast. Alates 2005.aastast on põhjendatud eakate puudetoetuste mittetõstmist sellega, et valmib uus puuetega inimeste sotsiaaltoetuste kontseptsioon ja selle alusel uus seadus. 2007.aasta sügiseks oleme situatsioonis, kus seadusemuudatused on endiselt töös ja pole teada, millal need rakenduvad ning milliseks kujuneb eakate olukord peale seda. Kuna kontseptsioonile vastav seadus 2008.aastal ei rakendu, siis tuleb puudega eakate puudetoetusi suurendada samadel alustel tööealistega, s.o.30%. 2008.aastast on planeeritud küll vanaduspensionide tõus, kuid seda ei saa pidada alternatiivlahenduseks puudetoetuste mittetõstmisele. Pensioniea saabumisega ei kao puudest tingitud lisakulud. Ühtlasi pöördume vastava ettepanekuga Riigikogu komisjonide poole. Teeme ettepaneku puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse väljatöötamise töögrupi, kuhu on kaasatud ka organisatsioonide esindajad, teemasid laiendada eakatega seotud seadusemuudatuste läbiarutamisele. Seni on keskendutud põhiliselt puuetega laste ja tööealiste probleemide lahendamisele. Puudega eakate inimeste olukord ei tohi aga halveneda seoses seadusemuudatuste jõustumisega.
Teeme ettepaneku kohtumiseks Teile sobival ajal, et ühiselt arutada tekkinud olukorda ja leida parim variant tekkinud probleemide lahendamiseks.
Lugupidamisega puuetega inimeste organisatsioonide nimel
Auli Lõoke 5293144, 6720223, elil@elil.ee
Eesti Puuetega Inimeste Koja projektijuht
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht |