Lugupeetud ühingute juhid!
Meie liidu tänuüritus AASTA TEGU 2005 toimub 15.02.2006 Tallinnas, SEB Eesti Ühispanga peahoones Tornimäe 2 algusega 12.00.
Tulemas on järjekorras viies üritus, meenutuseks senised toimumisajad ja -kohad:
21.02.2002 -
Tallinna Keskraamatukogu
26.02.2003 - Eesti Rahvusraamatukogu
18.02.2004 - Radisson SAS hotell
15.02.2005 - Kadrioru Kunstimuuseum
15.02.2006 - SEB Eesti Ühispanga peahoone
11.01.06 toimunud juhatuse koosolekul langetati otsus tänumeene saajate osas. Ülesanne oli raske, valik tuli teha 22 nominendi hulgast. Nii pikka nimekirja laureaatidest pole varem olnud.
18 meene saajat on (järjekord on juhuslik):
1. Eiki Nestor - SDE parlamendifraktsiooni aseesimees, toetus puuetega inimeste probleemide lahendamisel Riigikogus, palju toetavaid repliike ajakirjanduses, raadios. SDE toetas nii nõudmisi abivahendite ja rehabilitatsiooniteenusele eraldatavate summade tõstmiseks riigieelarves (2004.a.) kui puudetoetuste tõstmise nõuet 2005.a.
2. Mai Treial - Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees, toetus puuetega inimeste probleemide lahendamiseks. Laste puudetoetuste nõude viimisel koalitsiooninõukogusse otsustav roll. Kahel viimasel aastal on kutsed tänuüritusele vastu võtnud ja esinenud tervitusega.
3. Mihkel Aitsam - invaliikumise grand old man, kelle elutöö tulemusena on liikumine jõudnud tänasele tasemele. Alusepanija ja aktiivne tegija tänase päevani.
4. Hans Arb - Tallinna LIÜ Tõrvaaugu puhkebaasi peremees. Esitatud Tallinna LIÜ poolt. Hans Arbi panus ja töö Tõrvaaugu kestmisele ja mainele väärib tunnustust. Arvestades Hansu vanust, on tema vitaalsus, huumorimeel ja töövõime imekspandav. Hans on Tõrvaaugu sümbol ja austatud inimene mitte ainult meie inimeste, vaid paljude teiste seal viibinute ja külalislahkusest osasaanute seas. Tõrvaaugul pole viibinud ainult Tallinna LIÜ inimesed, vaid inimesed üle Eesti nii liikumispuudega ühingutest kui ka teiste puudeorganisatsioonidest.
5. Diana Ingerainen - Tallinna abilinnapea 2005, ajal kui arutati ja otsustati ratastooli kasutavate inimeste tööl käimiseks doteeritava transporditeenuse alustamist Tallinnas. Ümarlaua nõupidamisel ütles otsustava sõna teenuse kasuks, pareerides ametnike väite rahade puudumise kohta. Tallinn oli 1. omavalitsus, kus nimetatud teenus käivitus.
6. Risto Koovit - eraisikust annetaja sõpruskonnaga. Kirjad algavad nii: „Kindlasti omate informatsiooni
inimestest, kes just täna ja kohe vajaksid rahalist abi. Oskate ehk palun soovitada inimest või paari, keda
võiksime oma sõpruskonnaga aidata?”
7. Ivo Eensalu - muusikali Mees La Manchast lavastaja. Kutsus etendusele Linnahalli ja tegi liikumispuudega inimestele ja nende saatjatele spetsiaalse, väga hea sooduspakkumise piletitele, hoolitses ligipääsetavuse ja ka abistajate olemasolu eest.
8. Kai Kalamees - Eesti Päevalehe ajakirjanik. Asjalik ja toetav puudelisuse teema kajastamine. Suur toetus laste puudetoetuste tõusu nõude kajastamisel Päevalehes.
9. Puutepunkt - saate autorid Anne Lill, Sven Paulus. Esitatud Viljandimaa IÜ poolt. Saade erivajadustega inimestest, sh. portreelõik M. Aitsamist, Karaski kohanemiskursustest, parkimiskaartidest, Reelika Karu kunstitegemisest jms. Väga sisukas koduleht, kuhu pannakse üles ka meie poolt välja saadetud pressiteated, viited lugudele ajakirjandusest. Reelika Karu tööde näitus Tallinna PI Tegevuskeskuses.
10. Piirivalveamet - kolonel Riho Breivel, amet annetas arvuti. Seoses piirivalve sõjaväeosade likvideerimisega Eestis annetas ka muud ülejäänud varustust. Osa sellest läheb Tõrvaaugu puhkelaagrile, osa üle vabariigi ühingutele.
11. Tallinna Autobussijaam - Oskar Gustavson, bussijaama ülem, kohene nõusolek selleks, et Tallinna bussijaamas võiks ratastoolikasutajaid abistada turvatöötaja.
12. Securitas Eesti AS - Kalle Reinart, mehitatud valve Tallinna osakonna juhataja. Nõustusid koheselt vabatahtlikena Tallinna bussijaamas liikumispuudega inimesi abistama „sületeenuse” vormis. Teenus toimib edukalt.
13. Epp Lauk - TÜ ajakirjanduse professor. Esitaja Tartu LIÜ. Muretses elektrilise ratastooli Jaan Ruusmannile oma ja sõprade annetuste abil. Tool maksis 26000.-.
14. DHR Värmland - Stig Björklund, Jaan Kaur 1996-2005 pikaajaline koolitus.
15. Invalidiliitto - Markku Lohikoski, Marja Pihnala 1996 -2003 pikaajaline piirkondlik koostöö.
16. Lenno Kess - Rakvere Sotsiaalabikeskuse bussijuht. Esitas Rakvere LIÜ. Abivalmis, sõbralik, teotahteline, kunagi ei virise. Inimene, kellele võib loota ja kindel olla. Tuntud ja heas kirjas kõigi Rakvere puudega inimeste ja ka vanurite silmis. Bussijuhina töötab aastaid, toetuskiri Lennole tuli ka Viru Valerest.
17. Põlva vallavalitsus - esitas Põlvamaa IÜ.
Põlvamaa Invaühing esitas seekordseks kandidaadiks Põlva vallavalitsuse. Omavalitsus andis Põlvamaa PIK-ile 30 aastaks tasuta kasutusvaldusesse endise Peri Põhikooli hooned ja maa, kus on suurepärane võimalus välja arendada erinevaid teenuseid puuetega inimestele. Lisaks toetas Põlva vallavalitsus kaasfinantseerijana Peri sotsiaalkeskuse ( ikka seesama koolikompleks, mida nüüd nii nimetatakse) renoveerimist 40 000 EEKiga ja eraldas teenuste arendamiseks 20 000 EEK.
18. Honger OÜ - annetas Karujärve laagri 2005 laste auhindadeks laias valikus mänguasju.
Ürituse korralduslikust küljest:
- aktus toimub pangahoone IV korruse konverentsikeskuses, sisenemine kliendiuksest, liftiga üles. Samas on garderoob, invatualett. Kohvik samuti IV korrusel, liikumine tasapinnaline;
- parkimisvõimalustest panga vahetus läheduses informeerin täiendavalt, lähedal on suur maa-alune parkla;
- üritusele on oodatud 2-3 inimest (soovi korral ka rohkem) igast ühingust;
- transpordikulud hüvitame arvestusega 1.20/km või sõidupiletite esitamisel. Eeldame, et n. kolme osaleja korral tullakse kulude kokkuhoiu nimel ühe, mitte kolme autoga;
- osalejad oma ühingust palun registreerige aadressil elil@elil.ee hiljemalt 5.veebruariks. Vajalik on see kohtade planeerimiseks nii aktuse ajal kui peale aktust kohvilauas;
- ürituse pikkuseks arvestage 3 tundi: kaks aktuseks, kolmas kohvitamiseks ja suhtlemiseks.
Tagasisidet jääb ootama
Auli Lõoke, tegevjuht |