Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu 2008.a tegevusaruanne
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu (ELIL) tegevuse põhikirjaliseks eesmärgiks on Eesti liikumispuudega inimeste inim-, kodaniku-, sotsiaalsete ning majanduslike õiguste kaitsmine ja oma liikmete ja liikmeskonna huvide eest seismine. Tegevuses juhindub Liit põhikirjast, tegevusprogrammist, valitsuse poolt 1995.a heaks kiidetud invapoliitika üldkontseptsioonist “Puuetega inimestele võrdsete võimaluste loomise standardreeglid”, Madridi deklaratsioonist ja Budapesti resolutsioonist ning muudest puuetega inimesi puudutavatest seadusandlikest aktidest. Tegevusprogrammi aluseks on liikumispuudega inimeste inimõigused, inimväärikus, teistsuguse aktsepteerimine. ELILi missiooniks on olla liikumispuudega inimeste ja nende ühenduste eestkõnelejaks, et aidata kujundada võrdsete võimalustega ühiskonda kõigile. See on võimalik üksnes liikmeskonna teadlikkuse tõstmise ja kaasamisega otsustusprotsessi.
2008.a prioriteetideks kujunesid:
- Koostöö teiste Eesti puuetega inimeste organisatsioonidega (Foorum) ja valitsus- organitega (Koostöökogu).
- Ligipääsetavuse küsimused (s.h. veebiportaalis www.liikumisvabadus.invainfo.ee liikumisvabaduse kaardistamise üle-eestilise projekti jätkamine).
- Kohtumised äriühingute, riigi- ja omavalitsusorganite esindajatega liikumispuudega inimesi puudutavates küsimustes.
- Võrgustikusisene infovahetus, avalikkuse informeerimine liikumispuudega inimeste
tegevusest ja probleemidest, suhtlemine pressiga.
- Heategevusprojektides osalemine (Kanal 2 saate Tantsud Tähtedega 2006.a saadud annetuse jagamine liikumispuudega lastele ja 2007.a projektis heategevuspartnerina osalemine), mainekujundus.
- Liidu liikmete sotsiaalne rehabilitatsioon läbi kultuuri- ja ühisürituste.
2008.a tegevusaruande struktuur
1. Koostöö liikmesühingutega
1.1
Infovahetus
1.2 Koolitus
2. Koostöö teiste puuetega inimeste organisatsioonidega
2.1 Foorum ja Koostöökogu
2.2 Ühistegevus ja koostööprojektid puuetega inimeste ühendustega
3. ELILi kohtumised poliitikutega ja liikumispuudega inimeste õiguste kaitse
4. Rahvusvaheline koostöö
5. Projektitöö
5.1 Hasartmängumaksu Nõukogu poolt rahastatud projektid (läbi EPI Fondi)
5.2 Muud projektid
6. Koostöö erinevate organisatsioonide ja institutsioonidega
7. Avalikkusele suunatud tegevus
1. Koostöö liikmesühingutega
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liitu kuulub 26 organisatsiooni üle 2500 liikmega. 2008.a astusid liidust välja MTÜ Miloserdie Sillamäelt ja Narva Invaühing Eenar. Juhatus vaatas avaldused läbi ja rahuldas need oma otsusega veebruarikuu koosolekul. Üldkoosolek kutsuti kokku 23.05.2008, kus kinnitati ELILi 2007.a aastaaruanne ja 2008.a tegevus-programm. Liidu juhatuse kogunes koosolekutele 2008.a kümnel korral. Organisatsiooni paremaks informeerimiseks avaldatakse juhatuse koosolekute protokollid lisadega kodulehel. Kodulehel avaldatakse ka üldkoosolekute protokollid, tegevus- ja finantsaruanded. Juhatus on seadnud eesmärgiks olla oma tegevuses liikmetele võimalikult avatud ja läbipaistev.
1.1 INFOVAHETUS
ELIL kasutab oma liikmetega infovahetuseks mitmeid kanaleid – telefon, post, e-post, list, kodulehekülg, sellel olev foorum (kõigil ühingutel on interneti kasutamise võimalus), infotunnid.
INFOLEHT on ilmunud alates 1999.a regulaarselt, 2007.a on esimene, mil leht jäi ilmumata. Infolehe väljaandmine peatati sobiva projektijuhi puudumise tõttu. Alates maist 2008 töötab selle valdkonna projektijuhina Karel Marksalu, kelle ülesandeks on tellida ja toimetada artiklid, korraldada trükkimine, kujundada trükisest kaasaegne väljaanne. 2008.a ilmus Infoleht aasta lõpul tiraažiga 1000 tk. Leht ilmumine toimub projektiraha toel, millest kindlasti ei piisa esindusliku väljaande tegemiseks, selleks tuleb leida täiendavaid vahendeid.
KODULEHEKÜLG internetis on Liidul aastast 1999. ELILi veebileht asub aadressil www.elil.ee. Veebilehte täiendatakse ja kaasajastatakse pidevalt (täienes lingikogu ja fotoalbum/videoteek, lisandus rubriike infofoorumis, esilehele alustati toetajate logode panemist, novembris lisandus rubriik KKK – korduma kippuvad küsimused). Lehe külastatavus on suur, 2008. a külastati lehte rohkem kui 400 000 korral. Probleemiks on endiselt kodulehekülje võimaluste vähene ärakasutamine nii püsi- kui operatiivinfo vahendamisel. Ka sel aastal tuleb nentida, et puudub küllaldane ingliskeelne info, mis ELILil kui FIMITICi liikmel kindlasti olema peaks. 2008.a aastaks saime veebilehele projektitoetust, mis võimaldab veebimeistri töö mõningast tasustamist. Veebilehe täiendamine ja hooldus jätkub projektiraha toel ka 2009.a.
e-KIRJAVAHETUS on kiireim viis info edastamiseks. Kasutusel on oma meililist, millega on liitunud ligi sada viiskümmend lugejat. List on asendamatu – aktiivsemad listi liikmed annavad vajalikku tagasisidet mitmesuguste probleemide kohta ja võimaldavad tänu sellele juhatusel paremini elu ja arvamustega kohtadel kursis olla. Liidu juhatus püüab võimalikult kiiresti vajaliku teabe organisatsioonidele saata.
INFOTUNNIDInfovahetuseks on leitud aega ühistel kokkusaamistel, kus peale põhiteema või –tegevuse on alati leitud pooltund või tund operatiivinfo edastamiseks (üldkoosolek, koolitused, projektikoosolekud, õppe- ja puhkelaager).
Tegevjuht on viinud läbi infopäevi ja esinenud kutse saamisel kohtadel:
22.02.2008 Tallinna Invaspordiühingu infopäev, kus tegevjuht tutvustas ELILi tegevust ja muudatusi Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduses (PISTS).
06.03.2008 tegevjuht esines EPI Kojas sotsiaaltöötajatele ja õpetajatele teemal liikumispuudega lapsed ja haridus.
17.04.2008 Toimus Neeruhaigete Liidu infopäev, kus tegevjuht tutvustas Foorumi tegevust ja muudatusi seadusandluses, eriti PISTSis.
23.04.2008 viis tegevjuht läbi infopäeva Saue Linna Invaühingus, kus keskenduti peamiselt puuetega inimesi puudutavatele küsimustele seadusandluses.
10.05.2008 osales tegevjuht Tallinna LIÜ aastakoosolekul ja vastas seal rohketele küsimustele olukorrast puuetega inimeste seadusandluses.
24.10.2008 viis tegevjuht läbi Saue Invaühingu liikmetele infopäeva Saue päevakeskuses, kus tutvustas puuetega inimesi puudutavaid seadusemuudatusi.
29.10.2008 esines tegevjuht Tallinna PIKi korraldatud seminaril, kus esines ettekandega puuetega inimeste foorumi tegemistest.
31.10.2008 esines tegevjuht EPI Koja koolitusel sotsiaaltöötajatele ettekandega liikumispuudega inimeste probleemidest.
17.11.2008 osales tegevjuht Viljandimaa Invaühingu teabepäeval Viljandis, kus tutvustas jõustunud seadusi puuetega inimeste valdkonnas.
1.2 KOOLITUS
Kõige olulisemaks selles vallas on liikmesühingute aktiivi koolitamine ja suunamine oma piirkonna liikumispuudega inimeste eestkostjaks ja partneriks omavalitsusorganitele. Tegevus invavaldkonnas eeldab asjakohaseid teadmisi ja kogemusi puuetega inimeste olukorrast ja vajadustest. ELIL peab oluliseks koolituste korraldamist, mille kaudu leiavad liikumispuudega inimesed tööd.
2008.a toimusid järgmised liikmesühingute juhtide/aktivistide koolitused:
1. Telefonikoolitus. Raske klient.
07.03.2008 Endla 59, Tallinn. Koolitaja Addenda OÜ.
Koolitus keskendus järgmistele probleemidele:
- Telefonisuhtlus kui ühenduse maine looja.
- Raske klient/ühenduse liige ja konfliktsituatsioonid.
- Kuidas suhelda, kui teisel pool toru on inimene, kes on teie jaoks teatud põhjustel ebameeldiv.
- Kuidas öelda "ei", kui tunnete, et ei saa helistajat aidata, kuigi viimane seda loodab?
- Kuidas valmistada end ette raskeks telefonikõneks, mis tuleb endal teha mingi ebameeldiva probleemi lahendamiseks?
- Kuidas rääkida ametnikega, et saavutada organisatsiooni jaoks vajalikku tulemust?
- Aeg-ajalt tuleb suhelda, et sponsortoetust küsida. Kuidas seda teha, et eneseväärikus ei saaks kannatada ja küsimisel tulemust oleks?
- Konfliktilahenduse strateegiad.
- Suhtlemisoskuste arendamine.
Koolituspäeva lõpetamisel saadi kursuse läbimise kohta tunnistus.
2. Töökoolitus avatava uue infoportaali töötajatele.
18.03.2008 Endla 59, Tallinn. Kuna avatav portaal on alles uus, siis portaali sisu avalikustati vaid koolituse läbinutele. Töö sisuks on müügitöö kodus - helistamine ettevõtjatele ette antud nimekirja alusel ja kindlal teemal. Kuna huviliste ring Tallinnas oli suhteliselt väike, siis jätkus koolitus aprillis Tartus.
3. Esmaabikursused
Kursused toimusid Tallinnas, Endla 59. Lektoriks Karel Kurvits Eesti Punasest Ristist. Kursused olid 2-osalised, milles eriline rõhk oli praktilistel harjutustel. Kursustel on suur praktiline väärtus, sest laagrite ja muude ürituste läbiviimisel peab osalema ka esmaabi anda oskav inimene, kuna puudega inimese terviseriskid on tavaliselt suuremad.
- Esmaabi lühikursus I osa
- Esmaabi lühikursus II osa
Koolituse lõppedes said osalejad koolituse läbimise kohta tunnistuse.
4. Geenidoonorluse teooria ja praktika
28.10.2008 Endla 59, Tallinn. Läbiviija Piret Valdek, Eesti Geenivaramu projektijuht.
Koolitus tekitas suurt huvi. Geenivaramu poolt läbi viidud koolitus andis ülevaate geenitehnoloogiast ja selle tähendusest geneetiliste haiguste ennetamisele ja ravimitele. Soovijad said liituda Eesti Geenivaramuga, täita põhjaliku küsimustiku, mõõta vererõhku, pulsisagedust, pikkust ja kehakaalu ning anda vereproovi.
5. Alexela Oil AS täiendkoolitus
12.11.2008 Endla 59, Tallinn. Alexela AS täienduskoolitus oli mõeldud teenuseosutajatele, kelleks on liikumispuudega inimesed. Teenust osutab ELIL. Koolituse viisid läbi Alexela Oil AS töötajad.
6. Ligipääsetavuse kaardistajate koolitus
18.12.2008 Tähe 101, Tartu. Koolitus toimus ligipääsetavuse kaardistajatele Lõuna-Eestis töö käivitamiseks. Koolitus toimus ELILi projektimeeskonna poolt.
2. Koostöö teiste puuetega inimeste organisatsioonidega
2.1 FOORUM JA KOOSTÖÖKOGU
Taustainfo:
26.09.03 toimus ELILi kohtumine sotsiaalministriga, kus otsustati moodustada Koostöökoda puuetega inimeste probleemide lahendamiseks. ELILi poolt tehti ettepanek Pimedate Liidule, Kurtide Liidule, Vaimupuudega Inimeste Tugiliidule ja EPI Kojale moodustada ühiselt esindus (Foorum) osalemiseks Koostöökojas.
FOORUMI ja KOOSTÖÖKOGU tegevus 2008. aastal:
Küsimused, mis tulevad Foorumis ja Koostöökogus arutamisele, arutatakse läbi ELILi juhatuse koosolekul, kus võetakse vastu vastavad otsused.
Jaanuar 2008
28.01.2008 – Foorumi koosolek, 2008.a tööplaani koostamine; Anne Rähn (SoM): Sotsiaalhoolekande seaduse (SHS) hetkeseis.
Veebruar 2008
05.02.2008 - kirja saatmine sotsiaalministrile, kus juhiti tähelepanu riikliku lapsehoiuteenuse madalale tunnihinnale, mis ei motiveeri teenuse osutajaid.
05.02.2008 – võrgustiku kaasamine Sotsiaalhoolekande seaduses olevate teenuste (abivahendid, elukoha kohandamine, transport) arutellu ettepanekute ja kommentaaride saamiseks.
08.02.2008 – Foorumi koosolek, kus arutati Sotsiaalhoolekande seaduses (SHS) olevate teenuste (abivahendid, elukoha kohandamine, transport) lahti kirjutamist ja teenustele miinimumnõuete kehtestamist. Osalesid A. Rähn ja G. Schultz sotsiaalministeeriumist.
SHS oleva hooldusteenuse materjalide laialisaatmine võrgustikule, ettepanekute kogumine ja koondamine.
25.02.2008 – ettepanekute ja kommentaaride saatmine hooldusteenuse kohta ministeeriumisse A. Rähnile ja M. Kraisile. Järelepärimine, millal saab võrgustik näha SHS abivahendite, elukoha kohandamise ja transporditeenuse lahtikirjutuse täiendatud varianti.
Märts 2008
1. Lisakulude määramise instrumendi (PISTS) testimiseks küsimustiku levitamine võrgustiku kaudu, vastajate nõustamine ja vastuste edastamine SKAsse.
2. Infovahetus SoMiga töösolevate eelnõude seisu kohta (abivahendite määrus, SHS) ja töösse tulevate (PISTS) kohta.
Aprill 2008
07.04.2008 – diskussioon meilitsi võrgustiku ja sotsiaalministeeriumi töötajatega eakate puudetoetuste ja hooldusvajaduse üle.
08.04.2008 – Foorumi koosolek, kus arutati Sotsiaalhoolekande seaduse (SHS) abivahendite toetuse peatüki lahti kirjutamist ja teenusele miinimumnõuete kehtestamist. Osalesid A. Rähn ja M. Green sotsiaalministeeriumist.
18.04.2008 – Foorumi koosolek, SHS oleva abivahendite toetuse peatüki arutamine. Osalesid M. Green sotsiaalministeeriumist ja K. Priks Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusest.
20.04.2008 – arvamuse koostamine sotsiaalministri määruse „Tehniliste abivahendite taotlemise ja soodustingimustel eraldamise tingimused ja kord“ muutmise määrusele.
21.04.2008 – märgukiri Ametiühingute Keskliidu esimehele H. Taligale, milles protesteeriti kavandatava muudatuse vastu Töölepinguseaduse eelnõus – kaotada töövõimetus-pensionäride lisapuhkepäevad
28.04.2008 – Foorumi koosolek, SHS oleva abivahendite toetuse peatüki arutamine. Osalesid M. Green sotsiaalministeeriumist ja K. Priks Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusest.
Mai 2008
09.05.08 – Puuetega inimeste organisatsioonide esinduse korduskiri sotsiaal-ministeeriumisse Liiklusseaduse eelnõusse esitatud ettepanekutele toetuse saamiseks. Ettepanekud puudutavad puuetega inimest teenindavate isikute tasuta parkimise õiguste laiendamist.
Laialdane diskussioon meilitsi seoses otsusele kärpida 2008.a. eelarvest 40 milj puuetega inimestele mõeldud vahendeid (laste rehabilitatsioon ja igakuised toetused). Ettepanekute koondamine edaspidiste arutelude tarbeks.
Suhtlemine meediaga, artiklid Postimehes: Sotsiaalala kaotab peaaegu miljardi (14.05.08) ja Puudega inimestest libises mullu mööda 32,3 miljonit ravikrooni (16.05.08)
14.05.2008 – Eesti Arstide Liidu poolt välja saadetud organisatsioonidega kooskõlastatud pressiteade Riik hoiab kokku kõige nõrgemate arvelt.
Otsustati: Koostöökogu koguneb koosolekule siis, kui eelarvega on suurem selgus käes, st on teada 2009.a riigieelarve eelnõusse minevad puuetega inimestele mõeldud summad. Riigieelarve formeerumise toimub suurte vaidluste käigus. Vaidluste jälgimine, et kulude kärpe-ettepanekud ei riivaks puuetega inimeste huve.
Juuni 2008
26.06.08 – õiguskantsleri büroo poolt kokku kutsutud ümarlaud liikumislike erivajadustega inimeste liikumispiirangute kaotamiseks ning arutelu erinevate osapoolte vahelise koostöö suhtes. Ümarlaual viibisid õiguskantsleri büroo, erinevate ministeeriumide ja sihtgrupi esindajad. Kõik osapooled edastavad oma ettepanekud olukorra parandamiseks õiguskantslerile 01.08.08 - Diskussiooni käivitamine saamaks sihtgrupilt tagasisidet liikumisvabaduse probleemidest ja võimalikest lahenduskäikudest.
Juuli 2008
15.07.08 kiri rahandusministeeriumisse, kus juhiti tähelepanu asjaolule, et kavandatava automaksu/ registreerimismaksuga riigieelarvesse tulude saamise eesmärgil riivatakse puuetega inimeste huve, kes puudest tingituna ei saa kasutada ühistransporti. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on ette valmistamas ühistranspordi seaduse muudatust, mis võib jätta eelkooliealised lapsed ja puudega inimesed ilma automaatsest tasuta sõidu õigusest ja panna neid riigi käest vastavaid hüvitisi küsima.
August 2008
01.08.08 – õiguskantslerile kiri ettepanekutega liikumislike erivajadustega isikute juurdepääsu tagamiseks avalikele kohtadele (ümarlaud toimus 26.06.08).
28.-29.08.08 – EPI Koja üldkogul ülevaade foorumi esimese poolaasta tööst.
September 2008
11.09.08 Eesti Päevalehes artikkel: Riik säästab kõige väetimate pealt , milles tõstatus probleem, et haridusministeerium jätab erivajadustega lapsed õpilaskodude kohatoetusest ilma. Suhtlemine Tallinna Heleni kooli direktori A. Püssiga ja K. Kukega haridus-ministeeriumist, et saada probleemist taustainfot.
22.09.08 – kiri haridusminister T. Lukasele, milles puuetega inimeste organisatsioonid väljendasid muret seoses ministeeriumi otsusega jätta erivajadustega lapsed õpilaskodude kohatoetusest ilma. „Peame seda otsust hariduslike erivajadustega laste diskrimineerimiseks, mis on vastuolus põhiseadusega. Õpilaskodude rahastamisel hariduslike erivajadustega laste väljajätmine on ministeeriumi-poolne samm erivajadustega laste ja nende perede ebavõrdsel kohtlemisel, millega puuetega inimeste organisatsioonid nõustuda ei saa.“
25.09.08 – nõupidamine ministeeriumis kallite abivahendite tasuta laenutamisest ja kasutada andmisest. Kokku kutsus pr Green, lisaks osalesid puuetega inimeste, abivahendi firmade ja maavalitsuste abivahendi komisjonide esindajad.
Oktoober 2008
Suhtlemine meediaga, palju on segadust seoses 01.10.08 jõustunud määruse muudatusega, mis puudutab tööealistele puuetega inimestele puude raskusastme ja sotsiaaltoetuste määramist ning püsiva töövõimetuse tuvastamise korda.
Esinemised infopäevadel ja erinevatel kohtumistel, et selgitada jõustunud määruse mõtet.
21.10.08 – Koostöökogu koosolek puuetega inimeste organisatsioonide ja sotsiaal-ministeeriumi esindajatega.
November 2008
Esinemised infopäevadel ja erinevatel kohtumistel, et selgitada 01.10.2008 jõustunud määruse mõtet. Määrus käsitleb muudatusi tööealistele puudega inimestele puude määramist ja puudest tingitud lisakulude suuruse määramist.
Detsember 2008
03.12.08 – teabenõue Sotsiaalkindlustusametile - kuidas korvatakse puudega inimestele kahju, mis on tekkinud riigi süül töövõimetuspensionide ja puudetoetuste väljamaksete hilinemisega.
12.12.08 - Liivi Evartsoni, SKA peadirektori I asetäitja kt vastusest: Alates 1.oktoobrist 2008 jõustusid muudatused puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduses ning selle rakendusaktides. Kahjuks ei olnud Sotsiaalkindlustusametil võimalik seoses oluliste infotehnoloogiliste lahenduste puudumisega muudatusi õigeaegselt rakendada. Puude raskusastme ekspertiisi tegemiseks vajalik infotehnoloogiline lahendus veel viibib. Seetõttu on seni viibinud ka puudest tingitud lisakulude hüvitamiseks sotsiaaltoetuste väljamaksmine.
2.2 ÜHISTEGEVUS JA KOOSTÖÖPROJEKTID PUUETEGA INIMESTE ÜHENDUSTEGA
20.02.2008 koostöös Liikulusohvrite Toetusfondiga korraldati teabepäev liiklusõnnetusse sattunutele „Tea oma võimalusi“
Postimees 20.02.2008 „Liiklusohvrid peavad aasta teoks politsei liiklusliini“ http://www.postimees.ee/200208/esileht/siseuudised/313052.php
11.04.2008 esines juhatuse liige Jüri Järve EPI Koja poolt korraldatud konverentsil Universaalne disain Eestis ettekandega ELILi ligipääsetavuse kaardistamise projekti eesmärkidest ja tehtud tööst.
Tegevjuhilt telliti väljaandesse Erivajadustega inimene – hinnatud töötaja artikkel, mis tutvustaks tööandjale liikumispuudega inimest ja tema erivajadusi. Brošüür ilmus trükist juunis.
11.05.2008 ELIL aitas Heategevuskeskuse juhti Elle Kulli emadepäeva organiseerimisel Reaalkoolis, peamiselt sihtgrupi teavitamisega. Emadepäeval esinesid ELILi aktiivsed liikmed Kaido Kikkas ja Meelis Luks.
27.08.2008 toimus Tallinna LIÜ liikme Juhan Nurme suvel ilmunud autobiograafilise romaani Ligimene esitlus Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskuses. Romaani andis välja kirjastus Varrak. ELIL saatis välja sellekohase pressiteate ja kodulehe pildigaleriis on sündmust kajastavad pildid.
Alates oktoobrist 2008 hakkasid venekeelses Raadio 4 toimuma 2 korda kuus Vladimir Bogatkini juhitud saated Hingelt tugevad, kus sihtrühmaks on vene keelt kõnelevad puuetega inimesed. ELIL aitab saatejuhti, nõustab teemade valikul, vahendab kontakte.
19.-20.09.2008 osales tegevjuht liitude sügiskoolis Jänedal, mille organiseeris Vaegkuuljate Liit ja mida modereeris S. Anspal. Põhiliselt oli esimene kokkusaamine tutvustava ja informatiivse iseloomuga. Järgmise kooli organiseerib Afaasialiit.
15.-16.10.2008 toimus Tallinna PIK korraldatud Invamess, kus ELIL võttis osa universaalse disaini töötoast. Projektijuht Jüri Järve pidas ettekande liidu liikumisvabaduse projektist, tegevjuht kirjutas vastavateemalise artikli messikataloogi.
3. ELILi kohtumised poliitikutega ja liikumispuudega inimeste õiguste kaitse
04.01.2008 toimus koostöös saatesarja Puutepunkt tiimiga vaatajakonverents. Liit saatis toetuskirja saate jätkamise vajalikkusest ERR juhatuse esimehele M. Allikmaale, millele tuli positiivne tagasiside. Saade jätkub terve 2008.a ERR rahastusel.
08.02.2008 nõupidamine õiguskantsleri büroo töötajatega, kus lepiti kokku teha kontrollkäik kontrollimaks liikumispuudega inimeste võimalust külastada tervishoiuasutusi.
19.02.2008 toimus kontrollkäik õiguskantsler A. Jõksiga Mustamäe polikliinikusse, kus ligipääsuvõimalusi testis ratastoolikasutaja. Kontrollkäiku kajastasid TV3 ja Eesti Päevaleht.
Eesti Päevaleht 20.02.08 Liikumispuudega inimene iseseisvalt arsti juurde ei pääse http://www.epl.ee/uudised/419408
07.05.2008 toimus Tallinna Lennujaamas uue reisiterminali liikumisvabaduse testimine, millest võtsid osa liikumispuudega inimesed. Teekond piletikontrollist lennu ooteruumini läbiti lennujaama turundusjuhi Martin Grünbergi juhtimisel. Juhiti tähelepanu sellele, et lisaks liikumispuudega inimestele on vaja arvestada nägemispuudega inimestega. Selles osas oli puudujääke, töötajatele vahendati Eesti Pimedate Liidu kontaktid.
Mai 2008 Haridusminister T. Lukase heakskiidul jätkus tugiisiku teenuse osutamine kõrgkoolis õppivatele liikumis- ja nägemispuudega õppuritele. Teenust finantseerib HTM ja koordineerib ELIL, 2008-2009 õppeaastal saavad teenust kasutada 20 tudengit.
28.05.2008 Tallinnas Balti jaama lähistel avati täisautomaatne tualett, mis oli mõeldud ka ratastoolikasutajatele. WC-poti kõrgus osutus ebaõigeks – 45 sm nõutud 50 sm asemel. Tegevjuht informeeris sellest kirjaga ka Tallinna abilinnapead J. Mutlit.
30.05.2008 tegevjuht osales Rootsi suursaadiku Dag Harteliuse kutsel suursaatkonnas toimunud vestlusringis, kus teemaks oli puudega inimene ja tööhõive.
03.06.2008 käis tegevjuht koos Tallinna PIK tegevjuhi Tauno Asujaga Tallinna abilinnapea M. Martinsoni juures arutamaks võimalust rakendada häirenupu teenust ka liikumispuudega inimeste puhul. Otsus oli jaatav.
11.06.2008 käis tegevjuht Tallinna PIK tegevjuhi Tauno Asujaga Tallinna Hoolekande Keskuse tegevjuhi Imbi Eesmetsaga kohtumas, et tutvuda häirenupu teenuse praktilise toimimisega. Tallinn osutab vastavat teenust üksi elavatele vanuritele.
26.06.2008 toimus õiguskantsleribüroo korraldatud ümarlaud ligipääsetavuse teemal, millest võtsid osa mitmete ministeeriumide esindajad. ELILi esindasid J. Järve ja tegevjuht, J. Järve tegi ettekande valupunktidest liikumispuudega inimeste vaatevinklist. Ümarlaua idee sai alguse õiguskantsler A. Jõksi 19.02.2008 kontrollkäigust Mustamäe polikliinikusse, kus ligipääsuvõimalusi testis ratastoolikasutaja. Kontrollkäiku, mis väga ilmekalt demonstreeris raskusi liikumisel, kajastasid TV3 ja Eesti Päevaleht.
01.08.2008 ELILi kokkuvõte toimunud kohtumisest õiguskantsleribüroo ja ministeeriumide esindajatega sisaldub kirjas Ettepanekud liikumislike erivajadustega isikute juurdepääsu tagamiseks avalikele kohtadele.
15.08.2008 ELIL tegi pöördumise rahandusministeeriumile Automaksu kehtestamisest, (rahandusministeerium asus koostama riigieelarvesse tulude saamise eesmärgil automaksu/registreerimismaksu eelnõud). Liit küsis – kuidas ja kas on arvestatud eelnõus sellega, et liikumispuudega inimesele on käsijuhtimisele kohandatud sõiduauto liikumisabivahendiks? 12.09.08 saabus vastus rahandusministeeriumist, millele on alla kirjutanud minister I. Padar ja kantsler T. Varrak. Vastuses öeldi: "Riigieelarve läbirääkimiste käigus on kaalutud võimalust maksustada mootorsõidukeid aktsiisiga. Kui valitsus põhimõttelise otsuse aktsiisi kehtestamiseks teeb, siis on võimalik täpsemalt aktsiisiobjekte ja võimalikke soodustusi kaaluda. Teie mure ja sellest tulenev ettepanek puudega isikute sõidukite soodustamiseks on mõistetav."
22.09.2008 tegi ELIL järelepärimise kaitseministrile ja Tallinna linnapeale Liikumistakistusega inimeste ligipääsust Vabadussõja võidusambale – kuidas pääsevad liikumispuudega inimesed samba jalamile? Selles paluti selgitada, kuidas on mõeldud liikumisraskustega inimestele (ka eakatele, lapsevankriga emadele jt) pääs meie rahvale nii olulise mälestusmärgi juurde.
31.10.2008 toimus kaitseministeeriumi, Tallinna LV ja ELILi ümarlaud Liikumistakistusega inimeste ligipääsust Vabadussõja võidusambale. Ümarlaual tõdeti, et oluline on läbirääkimistesse kaasata muinsuskaitseameti töötajad, kes on erinevate lahenduste vastu.
19.11.2008 toimus kohtumine muinsuskaitseameti töötajatega samba autori osavõtul Liikumistakistusega inimeste ligipääsust Vabadussõja võidusambale teemal. Muinsuskaitse pole ligipääsu vastu, kui leitaks sobivad lahendused.
10.12.2008 kohtumine Tallinna abilinnapea, kaitseministeeriumi, muinsuskaitseameti, autorite, projekteerijatega ümarlaual Liikumistakistusega inimeste ligipääsust Vabadussõja võidusambale teemal. Otsustati lõpuks reaalseid lahendusi otsima hakata.
09.12.2008 osales tegevjuht M. Muguriga ministeeriumis, kus arutati parkimiskaardi liiklusseaduse mõistes EL normidele vastavusse viimist.
4. Rahvusvaheline koostöö
03.-04.04.2008 Külaskäik Soome Invalidiliittosse kutserehabilitatsiooni-alaste kogemuste saamiseks. Visiidist võtsid osa kõik juhatuse liikmed, tegevjuht, Astangu KRK direktor Mari Rull ja Astangu KRK projektijuht K. Priks. Tutvuti uue Invalidiliitto peamajaga, külastati Käpylä rehabilitatsiooni- ja Järvenpää koolituskeskust, samuti eluasemeteenust pakkuvat üksust Helsingis. Juhatuse liige Kristi Viisimaa esitas põhjaliku ülevaate külaskäigust ja saadud kogemustest liidu üldkoosolekul 23.05.2008.
17.05.2008 viibisid Tallinnas ja analüüsisid hotell Viru konverentsikeskuses oma organisatsioonide arengukavasid Invalidiliitto ühingud Uudenmaa ja Kaakois-Suomen piirkonnast. Tegevjuht käis seminaril rääkimas ELILi viimase aja tegevustest. Õhtul arutati edaspidist koostööd ühises ringis, kus osalesid Mati Mugur (Tallinna LIÜ), Vladimir Korolkov (Rapla PIS) ja Agnes Valgiste (Ida-Harju IÜ).
12.06.2008 Tallinnas viibis Invalidiliitto aktiiv, et läbi viia oma organisatsiooni arengukava arutelu. Pirita SPA Hotellis toimunud konverentsil tegi ettekande puuetega inimeste poliitikast Eestis Riho Rahuoja sotsiaalministeeriumist ja Eesti invapoliitikast ELILi vaatevinklist juhatuse liige Tiia Sihver. Õhtusel koosviibimisel arutasid edasist koostööd Invalidiliittoga tegevjuht ja juhatuse liige Tiia Sihver.
06.09.2008 viibisid Tallinnas ja analüüsisid hotell Viru konverentsikeskuses oma organisatsioonide arengukavasid Invalidiliitto ja Invalidiliitto üks töörühmadest, kuhu kuulusid seljaaju kahjustusega inimesed. Tegevjuht käis seminaril rääkimas ELILi viimase aja tegevustest. Õhtul arutati edaspidist koostööd ühises ringis, osalesid ka Katre Lambut (Tallinna LIÜ), Jüri Järve ja Tauno Viljat (ELILi juhatus) ja Signe Falkenberg (EIL). Otsustati läbi viia ühine seminar aprillis 2009 Tallinnas.
22.12.2008 viibis Tallinnas Markku Lohikoski Invalidiliittost, et 2008. aasta ühistegevusi analüüsida ja arutada 2009. aasta koostööplaane.
5.Projektitöö
5.1 HASARTMÄNGUMAKSU NÕUKOGU POOLT (läbi EPI Fondi) RAHASTATUD PROJEKTID
2008. aastal saadi HMN poolt finantstoetust läbi EPI Fondi viiele projektile.
1. Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu INFOLEHT
Ilmumise peatamise peamiseks põhjuseks 2007.a oli lehe sisu ja vormi reformimise vajadus, milleks sobivat projektijuhti ei leitud. Leht ei täitnud oma eesmärki – olla aktuaalne teemade valikult ja tulevikku suunatud - jäädes pelgalt toimunu tagantjärele fikseerijaks. Leht avaldas teavet ELILi ja ELILi liikmesühingute toimunud tegevusest. Enam tuleb kajastada puuetega inimeste probleeme, anda teavet sotsiaalpoliitikast, tutvustada puuetega inimesi puudutavaid seadusakte, rohkem peab olema tulevikku suunatud arutelusid – millisena tahame näha perspektiivis oma võrgustikutööd ja liidu rolli selles.
Alates maist 2008 töötab selle valdkonna projektijuhina Karel Marksalu, kelle ülesandeks on tellida ja toimetada artiklid, korraldada trükkimine, kujundada trükisest kaasaegne väljaanne. 2008.a ilmus Infoleht aasta lõpul tiraažiga 1000 tk. Leht ilmumine toimub projektiraha toel ka 2009.a, millest aga kindlasti ei piisa esindusliku väljaande tegemiseks. Selleks tuleb leida täiendavaid vahendeid.
2. Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu veebileht www.elil.ee
Kodulehe külastatavus on kasvanud, lisandunud on uued rubriigid, infofoorum, miniveebi võimalus ühingutele, võimalus vahetult lehelt printida ja tagasiside meile saata. Täienenud on lingikogu ja lehe välisilme. Esilehele paigutatakse toetajate logod. Pildigalerii jaguneb kaheks: videoteek ja fotoalbum. Novembris lisandus rubriik KKK – korduma kippuvad küsimused. Veebimeister otsib pidevalt uusi võimalusi lehe mugavamaks ja efektiivsemaks kasutamiseks. Klikkide arvu tõusule (2008.a üle 400 000 kliki) aitas kahtlemata kaasa pildigalerii täiendamine, videoteegi lisamine ja infofoorumi aktiivsem külastamine.
3. Käsmu koolitus- ja puhkelaager 17.-19.06.2008 Lainela Puhkekülas
Laager oli 3-päevaline, osa võttis 158 täiskasvanut ja 15 last ühingutest üle Eesti, koos külaliste, esinejate, vabatahtlike ja episoodiliste külastajatega ulatus osalejate arv 216-ni. Laagri avasid maavanem Urmas Tamm, vallavanem Priit Praman, valla sotsiaalnõunik Eha Veem ja liidu president Ants Leemets. Kuigi valdava aja sadas vihma, toimusid kõik planeeritud tegevused – skulpuuride voolimine modelli ja skulptor H. Hanseni juhendamisel, kaks ekskursiooni giididega, isetegevus, sportlik tegevus, regilaulu tegemine Pajusti rahvamaja juhataja Reet Aru eestlaulmisel, kohaliku pereansambli esinemine, vestlusõhtu kohaliku poliitiku ja heategevuse edendaja Karl Mäesepaga, Boriss Lehtlaane ja Henn Rebase kontsert, viiuldaja Natali meeleolukas etteaste, viktoriin, kaks tantsuõhtut ja palju muud. Huvilistele tutvustati liidu suurprojekti – objektide üle-eestilist kaardistamist ja andmete avaldamist vastavas portaalis. Tagasiside nii laagri lõpetamisel kui hiljem kirjalikult ja telefonitsi oli hea – laager õnnestus. Suur osa oli selles programmijuhil S. Golombil ja eriti tublidel vabatahtlikel, kel tänu vihmale oli palju jooksmist ja toimetamist. Laagri eelarve kujunes pingeliseks, sest sellist hindade tõusu ei osanud projekti kirjutades ette näha. Eelarve ületati rohkem kui 13 000 krooniga. Laagri viimasel päeval toimus vestlus puhkeküla omanikuga vajalikest töödest ligipääsetavuse edasiseks parandamiseks ja võimalusest liidu poole pöörduda konsultatsiooni ja nõustamise saamiseks.
Suvelaager oli ära märgitud valla kodulehel suveürituste nimekirjas. Laagrit toetasid paljud firmad ja ettevõtted oma toodangu ja toodetega. Kes andis loa, selle logo on meie kodulehe avalehe ”autahvlil”. Kõik toetajad said postiga liidu tänukirja.
Laagripildid ja video on näha liidu kodulehel www.elil.ee.
4. ELILi tänuüritus AASTA TEGU 2007
12. veebruaril 2008 toimus Estonia Talveaias seitsmendat aastat järjest traditsiooniline ELILi tänuüritus, kus tunnustati ja tänati 19 heategijat meene ja lilleõiega toetuse ja abi eest 2007.aastal. Ettepanekud tunnustamiseks tegid ühingud, lõpliku otsuse tegi juhatus. Üritusel rääkisid liikumispuudega inimesed positiivses võtmes oma õpingutest, perest, vaba aja veetmisest, hobidest. Tervitussõnad ütlesid RK esimees Ene Ergma, sotsiaalminister M. Maripuu, ette loeti peaminister A. Ansipi tervitus. Sotsiaalminister andis ministeeriumi tänukirja neljale ELILi aktivistile. Osalesid liikumispuudega inimesed, avaliku elu tegelased, poliitikud, laiem avalikkus. Eesmärgiks oli avalikkusele tutvustada ja rääkida tänase päeva väljakutsetest, puuetega inimeste võimalustest õppida, töötada, tunda end ühiskonnas võrdväärsena jms. puudega inimeste endi silme läbi. Osavõtjaid koos külalistega oli üle 100. Ürituse lõpetas kohvilaud. Enne üritust saadeti laiali pressiteate, üritus leidis kajastust Kuku otsesaates, õhtustes uudistes ja kirjutavas pressis.
Pressiteade14.02.08 Riigikogu esimees Ene Ergma avab tervitusega Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tänuürituse AASTA TEGU 2007
Oma Saar 14.02.08 Liikumispuudega inimesed tänasid abistajaid
Pärnu Postimees 15.02.08Intervjuu: Endla pälvis juba teise tänumeene
Liidu koduleheküljel on toimunud üritusest väljapanek pildigaleriis.
5. ELILi liikmesühingute juhtide ja aktiivi koolitus
2008.a toimus liikmesühingute juhtidele/aktivistidele kuus koolitust.
(vt. Koostöö liikmesühingutega 1.2 Koolitus lk 4-5)
5.2 MUUD PROJEKTID
1. 17.-18.01.2008 Suhtlemispsühholoogia ABC organisatsiooni juhileKaraski Keskuses. Koolitusprojekt sai rahastuse HMNist. Koolituse viis läbi OPTI Personaliarenduse OÜ konsultant Triinu Praks.
Suhtlemiskoolitus aitas osalejatel parandada enesetundmist, tõhustada koostööd nii kollektiivisiseselt kui suhetes organisatsiooni liikmetega. Koolituselt sai nõuandeid teiste inimeste juhtimiseks, emotsionaalselt pingestatud olukordade mõistmiseks ning nende võimalikult valutuks lahendamiseks. Keskenduti järgmistele teemadele:
- Süstematiseeritud arusaamine inimeste käitumisest tavasuhtluses ja pingeolukorras. Kuidas mõjutavad käitumise erinevused koostööd.
- Pilt iseenda käitumisest suhtlejana, juhina, kolleegina.
- Konkreetsed mudelid ja näpunäited suhtlemisolukordade edukaks lahendamiseks, arendada enesejuhtimisvõimet.
- Aktiivse kuulamise tehnikaid.
- Mudeleid paremaks toimetulekuks pingete maandamisel.
- Emotsioonide juhtimise mudel.
- Käitumise teadlik juhtimine konfliktsituatsioonides.
- Rollimängud.
Osalejad said koolituse lõppemisel selle kohta tunnistuse.
2. Liikumisvabaduse infoportaalile veebikaardi koostamise projekti elluviimine
Rahastas EPI Fond. Üleminev projekt, mis algas 01.12.2007 ja lõpetati 31.03.2008, projektijuht J. Järve. Eesmärgiks oli luua kaardirakendus, mis võimaldab infoportaali liikumisvabadus.invainfo.ee andmeid esitada interaktiivsel avalikul interneti veebikaardil. Projekti ülesanded täideti, toimiv veebikaart on olemas avalikuks kasutamiseks.
3. Projekt Venekeelse liidese loomine liikumisvabaduse infoportaalile
Üleminev projekt, mis algas 01.09.2007 ja lõpetati 31.01.2008, rahastasid Sotsiaalministeerium ja HMN, projektijuht A. Lõoke. Liikumisvabaduse infoportaal oli eesti-, inglise- ja soomekeelne. Projektitöö tulemusena on liikumisvabaduse portaal kättesaadav ka vene keelt rääkivale elanikkonnale.
4. Portaali IT-abi puudega inimesele projekti elluviimine
Üleminev projekt, algas 01.07.2007 ja lõpetati 30.06.2008. Rahastas Sotsiaalministeerium,
projektijuht K. Kikkas). Projekti üldeesmärgiks on parandada IT-alast teadlikkust (sh IT-abivahendite osas) puuetega inimeste seas. Projekti tulemusena valmis toimiv eestikeelne infoallikas erinevate tugitehnoloogiliste lahenduste kohta aadressil http://itiabi.elil.ee.
5. Idamaade võitluskunst harrastus liikumispuudega inimestele projekti jätkamine. Projekti rahastas HMN, projekt sai pikendust maikuu 2008 lõpuni. Pühendunud, iganädalasi osalejaid 10. Seda on siiski liiga vähe, et jätkuprojekti 2009.aastaks kirjutada.
6. Üle-eestiline projekt liikumisvabaduse kaardistamine veebiportaalis liikumisvabadus.invainfo.ee, mida viiakse läbi koostöös kohalike ühingutega, jätkas 2005.a alustatud tööd.
Projekt Koolitus objektide kaardistamise meeskondadele ja koostööpartneritele (2008, rahastas HMN, projektijuht J. Järve).
Projekti raames jätkusid läbirääkimised omavalitsustega piirkonnas tehtava töö finantseerimiseks. I kvartalis toimusid läbirääkimised Tartu, Rakvere ja Tallinnaga.
30.05.2008 toimus kohtumine Rakvere abilinnapea Vassiljeviga edasise koostöö huvides. Otsustati kaardistada järgmised 100 objekti.
Virumaa Teataja 06.03.08 Liikumisvabadusportaal ütleb trepiastmete arvu
16.06.2008 kohtusid juhatuse liige Jüri Järve ja tegevjuht pr Leelo Ilbisega Tallinna Ettevõtlusametist, et arutada täiendavat turismiobjektide kaardistamist Tallinnas.
-
- 2007.a luhtusid kaardistamise läbirääkimised Tartu linnaga. Mais osaleti Tartu LV poolt välja kuulutatud Tartu linna keskkonna ligipääsetavuse uuringu ja portaalis kaardistamise
hinnapakkumise konkursil, mis võideti. Tööperioodiks lepiti kokku viis kuud.
29.08.2008 toimus Tartus 1. infopäev Tartu LV töötajate osavõtul.
18.12.2008 toimus Tartus projekti aruanne ja materjalide üleandmine Tartu LV töötajatele.
08.09.2008 toimus projektimeeskonna kohtumine Kuusalu vallavalitsuse juhtidega liikumisvabaduse kaardistamiseks Kuusalu vallas 2009.a.
Projektijuht J. Järve esitas HMNile septembris taotlus rahastada projekti Infoportaali liikumisvabadus.invainfo.ee veebikaardi täiendused Tartu, Rakvere, Viljandi ja Pärnu linnadele. Taotlus rahuldati, töö valmis detsembri lõpuks.
14.11.2008 toimus projekti üle-eestilise meeskonna projekti kokku võttev seminar.
7. Liikumispuudega laste ja noorte laager Julge elada toimus 24.-27.07.2008 Tõrvaaugul Järvamaal, projektijuht K. Kikkas. Rahastasid heategevusfond Dharma ja Tallinna LV. Tegemist oli 2007. aastal ELILi poolt korraldatud samalaadse projekti jätkuprojektiga. Ka 2008.a laagri toimumiskohaks oli Tallinna Liikumispuudega Ühingu Tõrvaaugul puhkebaas Järvamaal. Laagrist võttis osa 39 inimest: 18 last, 10 täiskasvanut (laste vanemad või isiklikud abistajad), 8 projektitiimi liiget ja vabatahtlikku ning 3 külalist ja esinejat. Projekti eesmärgiks seati liikumispuudega laste ja noorte rehabilitatsioon erinevate (sportlike) tegevuste kaudu, toetada noorte aktiivset ellusuhtumist ja positiivset eluhoiakut. Hea võimalus selleks on võitluskunstide harrastamine, milles on väga hästi esindatud pealehakkamise ning eneseületamise ja -distsipliini kasvatamine, mis aitavad oluliselt parandada inimeste toimetulekuvõimet. Moto ”Julge elada!” peegeldab julget pealehakkamist elus hakkama saada ning tegelda erinevate, ka esmapilgul puuetega inimeste jaoks ebatavaliste harrastustega. Eraldi eesmärgiks oli kaasata mitte-eestlastest puuetega lapsi koos vanematega ning seeläbi edendada kogukondadevahelist suhtlemist. Emadele-isadele pakkus laager head võimalust omavaheliseks suhtlemiseks ja kogemuste vahetamiseks vabas õhkkonnas. Sel aastal oli osavõtjate tase ebaühtlasem – oli neid, kes polnud eriti huvitatud laagri sportlikust küljest. Võimalik, et tuleb korraldada kaks laagrit – üks rõhuga sportlikul tegevusel ja teine emade-laste sisukal puhkamisel.
ELIL saatis laagri toimumise kohta laiali pressiteate.
8. Infobrošüür „Liiklusõnnetusse sattunu ABC“. Liiklusohvrite Toetusfondi ja Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu koostööprojekt, rahastaja HMN.
Oktoober-november 2008 koostas tegevjuht koostöös Liiklusohvrite Toetusfondi tegevjuhi Reet Kukega brošüüri Abiks liiklusõnnetuse ohvritele. Brošüür ilmus detsembris.
9. Kõrgkoolis õppivate sügava liikumis- ja nägemispuudega tudengite tugiteenuse koordineerimine 01.01.08-31.12.08, rahastaja Haridus- ja Teadusministeerium (projektijuht T. Jaansoo). 2007/2008 õppeaastal sai tugiisiku teenust 22 tudengit 7 kõrgkoolist, neist 14 on liikumis- ja 8 nägemispuudega. Alates juulist algas tudengite registreerimine tugiteenuse saajaks järgmiseks õppeaastaks. 2008/2009 õppeaastal saab tugiisiku teenust 20 tudengit 7 kõrgkoolist, neist 13 on liikumis- ja 7 nägemispuudega.
12.12.2008 toimus tudengite ja HTM esindaja ümarlaud, et paremini välja selgitada tudengite (tugi)vajadusi hariduse omandamiseks.
10.12.2008 projekti Aita liikumispuudega lapsi kõndima meeskonna koosolek. Projekti eesmärgiks on Eestisse tuua laste kõnnirobot Lokomot, mida siin veel pole.
6. Koostöö erinevate organisatsioonide ja institutsioonidega
Kanal 2 saatesari Tantsud tähtedega 01.01.08-31.12.08 Kaks aastat järjest oli ELIL saatesarja Tantsud Tähtedega heategevuspartner, sihtgrupiks liikumispuudega lapsed. 2006. ja 2007.a annetuse jagamiseks liikumispuudega lastele moodustati töörühm. Töögrupp tegeleb annetuste jaotamise reglemendi väljatöötamise ja muude jooksvate küsimustega. Töögrupi otsused kinnitab ELILi juhatus.
Tantsud Tähtedega 2006 – annetusest (832 560 kr) sai abi 157 last.
Tantsud Tähtedega 2007 - annetusest (1 050 331 kr) sai abi 210 last.
Kanal 2 valis ka 3. hooaja (2008) heategevuspartneriks ELILi, kes jääb koordineerima annetuse jagamist liikumispuudega lastele.
Kanal 2 kutsel sai igal hooajal Tantsud Tähtedega otsesaadetesse kaheksa külalist ELIList.
Tantsuklubilt Revalia said ELILi ühingute liikmed tasuta piletid Reval Cup rahvusvahelisele tantsuvõistlusele (2006, 2007, 2008).
Meediakajastusi:
Sakala 24.01.08 Heategevusraha jõuab lasteni
Oma Saar 30.01.08 Andra sai tänu tantsusaatele jalgratta
Õhtuleht 29.03.08Tantsusaate annetustest saab tuge 210 liikumispuudega last
Naisteleht: Liikumispuudega poisi suur unistus: Tahan oma poni!
Koostöö Alexela Oil ASiga. Jätkub tankimisteenus Alexela mehitatud tanklates üle Eesti, liikumispuudega inimene ei pea roolist lahkuma, teenindaja tangib auto. ELILi liikmesühingute liikmed saavad Alexelalt tasuta sooduskaardi kütuse ostmiseks. ELILil on Alexelaga koostööleping, dispetšerteenuse osutamine on aastaringne ja annab tööd kahele liikumispuudega inimesele. Teenuse osutajatele toimuvad täiendkoolitused.
27.03.2008 Villa Benita avamine, kuhu kutsuti ka liidu esindajad. Villat testisid ehituse käigus ligipääsetavuse seisukohalt ratastoolikasutajad.
Eesti Päevaleht 29.03.08 Palju kära – uhke villa
31.03.2008 Eesti Post avas Tallinnas 3 drive-in kirjakasti, avamisele kutsuti liidu esindajad.
Postimees 31.03.08 Tallinn sai kolm drive-in postkasti
13.12.2008 viis ELIL koostöös SA Dharmaga läbi heategevusliku jõuluürituse - ÕnneGolfi turniiri liikumispuudega lastele.
20.12.2008 läbirääkimised Tallinna Autobussijaama turvafirma Securitase väljavahetanud G4Siga „sületeenuse“ (abistamine bussi sisenemisel ja sellest väljumisel) jätkamiseks liikumispuudega inimestele. Kokkulepped saavutati.
7. Avalikkusele suunatud tegevus
ELILi pressiteated:
12.02.2008 Riigikogu esimees Ene Ergma avab tervitusega Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tänuürituse AASTA TEGU 2007
29.03.2008 Telesaate „Tantsud tähtedega“ annetusest saab toetust 210 liikumispuudega last
24.07.2008 Liikumispuudega lapsed harrastavad suvelaagris idamaade võitluskunste
26.08 2008 Ilmus ratastoolimees Juhan Nurme autobiograafiline romaan „Ligimene“
16.12.2008 andis tegevjuht raadiointervjuu Vikerraadio reporterile K. Kärnerile. Teemaks töövõimetuspensionide ja puudetoetuste väljamaksete viibimisega seonduv.
Suhteid ajakirjandusega võib heaks hinnata. Tuntav on avalikkuse suhtumise positiivne nihe puudelisuse teemal, tolerantsi suurenemine ja üldine soov sotsiaalsema riigi suunas.
Kokkuvõte
2008.a. oli Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidule tegevusrohke. Liidu aastate pikkust tööd hinnati kõrgelt – liit nimetati üheks Aadu Luukase missioonipreemia 2008 nominendiks. Preemia pälvis ajaloolane V. Vseviov, ELIL pälvis nominendi tiitli vastava meenega.
Foorumi raames tegeldakse suutlikkuse piires puudega inimesi puudutavate probleemidele lahenduste leidmisega ja vastavate ettepanekute tegemisega. 2009.a põhiülesandeks kujuneb suure tõenäosusega Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seadusega edasi töötamine ja sotsiaalhoolekande seaduse eelnõuga tehtav töö. Puudest tingitud lisakulude määramine on uue süsteemi järgi õiglasem, kuid paljuski bürokraatlik ja puudega inimestes küsimusi tekitav. Oluline on sotsiaalministeeriumiga probleemide ühine arutamine ja püüd väga komplitseeritud küsimustele puuetega inimeste huve silmas pidavaid lahendusi leida.
2008.aastast tuleb positiivsena kindlasti ära märkida õiguskantsleri sekkumine liikumistakistuste kõrvaldamiseks avalik-õiguslikes institutsioonides.
Tunnustus Liidu suutlikkusele koordineerida suuri projekte on Kanal 2 ettepanek osaleda kolmandat aastat järjest Tantsud Tähtedega heategevuspartnerina,
Edukalt arenes liidu suurprojekt liikumisvabaduse kaardistamiseks veebiportaalis. Projekt on kogunud tuntust, seda on kutsutud tutvustama paljudele ligipääsetavust käsitlevatele üritustele. Ka muudes valdkondades on kirjutatud täiendavaid projekte, kuid tunda annab majanduslangus, mis ei jäta puudutamata ka mittetulundussektorit – üha enam projekte saab eitava vastuse. 2009. aastal kujuneb probleemiks rahastuse saamine erinevate tegevuste läbiviimiseks. See tähendab seda, et tuleb ära kasutada kõikvõimalike fondide projektikonkursse ja palju aega pühendada taotluste kirjutamisele.
Tegevusaruande koostas 15.02.2009
Auli Lõoke,
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht |