[Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit]

ELIL tänab!

RannarootsiPereJysk Linnen´n Furniture OÜTere ASApollo Raamatud ASVunder SkizzeKanal 2Olerex ASNokiaKeskkonnainvesteeringute Keskus
Boga-video Puude Taga On Inimene

Organisatsioonist

Liikmesühingud
Põhikiri
Tegevusprogramm
Juhatus, tegevaparaat

Teated

Liidu teated
Pressiteated
Juhatuse protokollid
Foorum
Koostöökogu
Kirjandus / trükised
Tagasiside

Meedia

Pildid
Mihkli fotoalbum
Videoteek

Jälgi meid Facebookis!
Jälgi meid Facebook'is!

[In English]

[ Toe Typed Page ]


'

Prindi dokument

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu 2010.a tegevusaruanne

1. Organisatsioon ja tegevuse eesmärgid

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevuse eesmärgiks on  Eesti  liikumispuudega inimeste inim-, kodaniku-, sotsiaalsete ning majanduslike õiguste kaitsmine ja oma liikmete ja liikmeskonna huvide eest seismine.  Tegevusprogrammi aluseks on liikumispuudega inimeste inimõigused, inimväärikus, teistsuguse aktsepteerimine. Liidu missiooniks on olla liikumispuudega inimeste ja nende ühenduste eestkõnelejaks kujundamaks võrdsete võimalustega ühiskonda kõigile. Liitu  kuulub 26 organisatsiooni enam kui 2500 liikmega. Liitu juhib 7-liikmeline juhatus, tegevtöötajaid on kolm: tegevjuht, tegevjuhi abi ja raamatupidaja. Pidevalt liidu töösse kaasatud vabatahtlikke on ligi 15. 2010.a liitus ELILiga Viljandi Ratastooliklubi, tegevuse lõpetas Jõgevamaa LIÜ, kes arvati liidust välja.  Novembri lõpus toimus üldkoosolek, kus valiti liidule uus juhatus perioodiks 2011-2013. Juhatuse esimehena jätkab A. Leemets, liikmetena eelmisest koosseisust  T. Sihver, K. Viisimaa, J. Järve, H. Otsa ja uute liikmetena A. Vool ja
M. Rohtlaan. 30.04.2010 toimunud üldkoosolekul kinnitati majandusaasta aruanne 2009 ja 2010.a tegevusprogramm ja eelarve. Juhatuse koosolekud toimusid kord kuus, v.a. juuli ja august.

2010.a tegevusprogrammi täitmisel keskenduti järgmistele tegevustele:

  • Liikumispuudega inimeste ühishuvide eest seismine omavalitsuste ja riigi tasandil eri valdkondades (ligipääsetav elukeskkond, transport, haridus, tööhõive, kultuur, informatsioon, teenused ja toetused jne).
  • Liikumispuudega inimeste väärikuse ja õiguste kaitse,  liikumisvabaduse käsitlemine ühe põhilise inimõigusena.
  • Annetuste kogumine abivajavate liikumispuudega laste ja täiskasvanute toetamiseks nende parema toimetuleku kindlustamisel. 
  • Liikumispuudega inimestele võimaluse andmine avaldada arvamust, algatada diskussioone erinevates eluvaldkondades (ELILi kodulehekülje infofoorum, meililist, infopäevad, juhatuse väljasõidud kohtadele).
  • Avaliku arvamuse kujundamine, suhtlemine pressiga, ELILi ja ühingute tegevuse ja eesmärkide tutvustamine.
  • Liikumispuudega inimeste teadlikkuse tõstmine neid puudutavates valdkondades. Liikmesühingute aktiivi koolitamine ja suunamine oma piirkonna (liikumis)puudega inimeste eestkostjaks ja partneriks omavalitsusorganitele.
  • Liidu liikmete sotsiaalne rehabilitatsioon  läbi kultuuri- ja ühisürituste.
  • Koostöö teiste puuetega inimeste organisatsioonide, kodanikeühenduste, avaliku- ja ärisektori institutsioonidega.
  • Koostöö Eesti seadusloome- ja valitsusorganitega invapoliitika kujundamisel Eestis.
  • Rahvusvahelise koostöö jätkamine sõsarorganisatsioonidega.
  • Liikumispuudega inimestele vajalike projektide koostamine ja läbiviimine.

2. Infovahetus

2.1. Kodulehe arendamine. ELILi koduleht aadressil www.elil.ee on üleval olnud aastast 1999.  Veebileht on asendamatu nii püsi- kui operatiivinfo vahendamisel mitte ainult oma liidu liikmetele, vaid kõigile asjast huvitatutele, kel internetile ligipääs. Veebilehte on täiendatakse ja kaasajastatakse pidevalt, liidul on moderaator, kellele on võimalik tänu projektitoetusele väikest tasu maksta. Pideva töö tulemusena kasvab kodulehe külastatavus ja postitused foorumisse stabiilselt. Domeeni elil.ee registreerimine.
2.2. 2010.a detsembrist alustas elektroonilist ilmumist kuukiri ELILi Teataja. Kuukiri asendab Infolehte, mille ilmumine peatati kaks aastat tagasi rahaliste ressursside nappuse
tõttu.
2.3. ELILi list on jätkuvalt kiireim viis vahendada infot liikmetele. Facebookis on liidul oma konto, kus samuti avaldatakse teateid liidu üritustest.
2.4. 11.05.10         toimus juhatuse väljasõit Viljandimaa ja Pärnumaa ühingutesse, et kohtuda kohalike aktivistide ja KOVide juhtidega. Arutada probleeme kohtadel ja sõlmida kokkuleppeid konkreetsete probleemide lahendamiseks.

3. Koolitustegevus

3.1. LIIKMESÜHINGUTE JUHTIDE JA AKTIIVI KOOLITUS
Juhatus peab oluliseks liikmesühingute aktiivi koolitamist ja suunamist oma piirkonna (liikumis)puudega inimeste eestkostjaks ja partneriks omavalitsusorganitele. Tegevus invavaldkonnas eeldab asjakohaseid teadmisi ja kogemusi puuetega inimeste olukorrast ja vajadustest. Juhatus peab oluliseks koolituste korraldamist, mille kaudu leiavad liikumispuudega inimesed tööd.
25.02.10 koolitus ühingute majandusaasta aruande koostajatele „Muudatused majandusaasta aruande koostamisel ja esitamisel“. 2009.a aastaaruannete esitamine toimub esimest aastat äriregistrile elektroonselt, digiallkirjastatult. Koolituspäeva viis läbi A. Beloussov Registrite ja Infosüsteemide Keskusest. Koolitus oli 2-osaline: teoreetiline ülevaade ja praktiline harjutamine testkeskkonnas arvuti taga. Koolitusest võttis osa 14 õppurit erinevatest ühingutest, kaasa jagati koolitusmaterjalid.
09.-10.09.10  ELILi ühingute aktiivi mõttetalgud Karaski Keskuses. Osales 31 aktiivset inimest. Analüüsiti ELILi hetkeseisu, kus ollakse ja kuhu edasi minnakse. Ühingute esimeeste ülevaated oma ühingute probleemidest ja rõõmudest. Informatsiooni vahetamine. Peetakse vajalikuks selliseid kokkusaamisi tihedamini korraldada.
26.11.10  toimus infotund  Riigikontrolli auditist Kas puuetega inimeste toetussüsteem täidab oma eesmärke? Auditi tulemusi seletas lahti ja vastas arvukatele küsimustele Liisi Uder, Riigikontrolli auditijuht

3.2. ELILi KOOLITUSED ERINEVATELE ASUTUSTELE 
05.04.10 toimus Mõdrikul vabatahtliku tegevuse päev, kus ELILi esindajad tutvustasid koolitusprogrammi „Kuidas abistada liikumispuudega inimest“.
20.05.10 toimus Rakveres programm Primus raames kõrgkoolide õpi- ja karjääri-nõustajate koolitus. ELILi esindajad viisid läbi praktilise osaga koolituse „Kuidas abistada liikumispuudega inimest“.
07.09.10 koolitus SEBE bussijuhtidele ja töötajatele: kuidas teenindada erivajadusega klienti, teooria ja praktika.
20.10.10 toimus koolitus IT-Kolledži töötajatele, kus tutvustati kaardistustöö tulemusi ja tutvustati liikumisabivahendeid ja räägiti, kuidas abistada erivajadustega tudengeid.
17.11.10 toimus koolitus Tartus Tartu Ülikooli töötajatele ligipääsetavast keskkonnast ja suhtlemisest erivajadustega tudengitega.

4. Kohtumised poliitikute ja ametnikega

Eesmärgiks leida lahendusi liikumispuudega inimeste õiguste ja huvide kaitseks. Olulisel kohal endiselt liikumisvabaduse küsimused: liidu eksperdid testisid uusehitiste ja renoveeritud ehitiste ligipääsetavust, andsid sellele hinnangu ja vajadusel nõustasid kitsaskohtade likvideerimiseks. Olulisemad kohtumised:
10.03.10 tegevjuht võttis osa EPI Koja projektist sotsiaaltöötajatele, kus tutvustati puudeliikide kaupa erivajadustega inimeste probleeme. Tegevjuht tegi ettekande teemal Liikumispuue täiskasvanutel.
11.03.10 infopäev  „EPI Koja organisatsioonide võrgustiku juhtimissuutlikkuse edendamine ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni edukaks ratifitseerimiseks“ Seminaril esinesid  U. Reinsalu, RK sotsiaalkomisjoni esimees; P. Vene ja R. Kongo MKMist(ettekanne konventsiooni ratifitseerimise ettevalmistustest – teed, raudtee, transport üldiselt); Tiia Kurvits HTMist (tänane olukord hariduses puuetega inimestele).
23.03.10 toimus kohtumine MKM ja Tehnilise Järelvalve Ameti töötajatega, et arutada ligipääsetavuse eiramise probleeme ehitiste projekteerimisel ja hilisemal kasutusloa andmisel. Kuna MKMis on koostamisel uus määruse eelnõu Nõuded ehitusprojektile, siis tehti ettepanek sellesse ettepanekuid lisada ja need ministeeriumisse edastada. Lepiti kokku, et ELIL  esitab ettepanekud määruse nr 14 Nõuded liikumis-, nägemis- ja kuulmispuudega inimeste liikumisvõimaluste tagamiseks üldkasutatavates ehitistes kaasajastamiseks. ELIL saatis kirja ettepanekute tegemiseks ka pimedate ja kurtide liidule.
28.03.10  järelepärimise SoMi asekantslerile ja Läänemaa maavanemale, et pärida seaduspärasuse üle, millega Haapsalu linnas kaotati täiskasvanute hooldajatoetus. Ajendiks artikkel Lääne Elus  http://www.le.ee/  Linnavalitsus kaotas puudega inimese hooldajatoetuse.
08.04.10 toimus Tallinna Invakomisjoni koosolek, kus arutati ehitusjärelvalve probleeme Tallinnas. Tehti ettepanek, et Tallinna ehitusprojektide kooskõlastusringi kuulub ka invakooskõlastus, mille annab Tallinna LIÜ.
27.04.10 ja 29.04.10 toimusid Tallinna Invanõukogu koosolekud, kus arutati Tallinna teede olukorda ja parkimisküsimusi. Otsustati, et projekte tuleks hakata kooskõlastama  Tallinna LIÜ kaudu.
14.05.10 kohtumine Tallinna LV sekretäri T. Sepa vahendusel LV haldusjuhi V. Vakraga, et arutada puudega inimeste teenindamist LV infosaalis. Otsustati, et teenindamine toimub kõigis küsimustes peaukse-poolses saalis, kus on ligipääsetavus saali tagatud.
06.07.10 kohtumine Haapsalu abilinnapea jt ametnike, projekteerija ja linnaarhitektiga, et arutada rannapromenaadi rekonstrueerimistöid, mis ei vasta liikumisvabaduse nõuetele. Vaegtööd protokolliti. Taaskohtumisel 04.08.10 määrati ajakava ranna-promenaadi vaegtööde parandamiseks. Korras peavad olema objektid rannahooaja avamiseks. Arutati Haapsalu linna kaardistamistööde planeerimist 2011.aastase.
27.08.10  Parkimiskaartide väljastamine – kellele ja mis tingimustel? Nõupidamisel osalesid esindajad EPIFist, SKAst, SoMist, ELIList. Temaatika väga keeruline, lihtsaid lahendused puuduvad, laiapõhjalisi nõupidamisi tuleb jätkata.
06.11.10 tegevjuht andis otseintervjuu Kuku raadiole, kus kommenteeris Riigikontrolli auditit, mis käsitles puuetega inimeste toetussüsteemi.
12.11.10 tegevtöötajad ja Tallinna bussijaama juhataja kohtusid Tallinna Kesklinna linnaosavanema pr Härmiga, et arutada bussijaama rekonstrueerimisega seotud probleeme liikumispuudega inimeste aspektist. Küsimuse all oli invatualeti rajamine väljapoole bussijaama territooriumi.
08.12.10  ETV Terevisiooni võttegrupp tegi saatelõigu ratastooliinimeste liiklus-probleemidest seoses jõustuva Liiklusseadusega. Samal teemal salvestas klipi TV3 liiklussaade Stop.

5. Projektid

2010.a tegevusprogrammi realiseerimisel olid täiendavate projektide kirjutamisest saadud rahastuse kõrval suureks abiks ka liidu koostööpartnerid ja sponsorid, kelle toetus liidu tegevusele oli suur. Tunnustada tuleb ka liidu vabatahtlikke, kes on panustanud ürituste heaks kordaminekuks rohkelt oma aega ja energiat.

TÄNUÜRITUS AASTA TEGU 2009. 18.02.2010 toimus Eesti Panga Iseseisvussaalis üheksandat aastat järjest traditsiooniline ELILi tänuüritus, kus tunnustati ja tänati 20 heategijat meene ja lilleõiega toetuse ja abi eest 2009.aastal. Tervitussõnu ütlesid RK aseesimees K. Pentus, Eesti Panga asepresident R. Minka,  sotsiaalminister H. Pevkur, RK sotsiaalkomisjoni esimees U. Reinsalu, ette loeti peaminister A. Ansipi tervitus.   Esmakordselt anti üle Hapu Õun – meeldetuletuseks, et kaugeltki kõiges, mida tehakse, ei arvestata erivajadustega inimestega. Esimese Hapu Õuna pälvis Tallinna Spordi- ja Noorsooamet, kelle hallata on Põhja Spordihoone, kus liikumispuudega inimesed pole teretulnud liikumisvõimaluste kohandamatuse tõttu. Osalesid liikumispuudega inimesed, avaliku elu tegelased, poliitikud, laiem avalikkus, kokku ligi 100 inimest. Eesmärgiks oli avalikkusele tutvustada ja rääkida tänase päeva väljakutsetest, puuetega inimeste võimalustest õppida, töötada, tunda end ühiskonnas võrdväärsena jne puudega inimeste endi silme läbi. Samuti juhtida tähelepanu kitsaskohtadele liikumisvabaduses. Ürituse lõpetas kohvilaud. Enne üritust saadeti laiali pressiteate, üritus leidis kajastust  õhtustes teleuudistes ja kirjutavas pressis.
ELILi pressiteade Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tänuüritusel AASTA TEGU 2009 antakse esmakordselt üle ka Hapu Õun http://www.elil.ee/?doc=10091&path=press
Venekeelne Vesti: http://www.vesti.ee/mestnie/17296/
ETV AK uudised http://uudised.err.ee/?0534940&id=30450&play
ja http://uudised.err.ee/?0534940&id=30452&play
TV3   http://www.tv3.ee/content/blogcategory/429/583/
ELIL pildigalerii www.elil.ee/?doc=10023&imgpath=galerii/EMGK64VXHLLR

PARTY ON WHEELS 2 (POW2)  22.05.2010 Üritus toimus Lauluväljakul avaliku üritusena, jätkuprojektina eelmisel aastal Kristiine Keskuses toimunud üritusele. Noorteprojekt, mille autorid on J. Lehtmets, K. Neilinn, T. Terve, on  suunatud ratastoolikasutajate integreerimisele igapäevaellu. Esinesid popartistid, huvilised said proovida ratastoolisõitu, takistusriba ületamist, mängida saalihokit jne. Tunnustati Kuldse Veljega ettevõtteid, kes paistavad silma ratastoolikasutajate arvestamisega. Üritust toetas Tallinna LV.
Koduleht: www.partyonwheels.eu/esinejad.html

KÄSMU PUHKELAAGER 18.-20.06.2010.  3-päevane tiheda programmiga perelaager, kus osales 170 ühingute liiget  15 ühingust. Korraldustiimi, vabatahtlike ja külalistega võttis laagrist osa 201 inimest. Avamisel tervitas maavanem ja valla sotsiaalnõunik. Toimusid mõttetalgud europarlamendi saadiku I. Tarandiga.  Maalimise töötoa viis läbi maalikunstnik V. Lember-Bogatkina, kivimaalimise töötoa L. Lumilaid ja salvrätitehnikate oma A. Jonuks. Muusikalist meelelahutust pakkus E. Toman. Toimus kaks bussi-ekskursiooni looduskaunites kohtades. Külas oli P. Ala firmast Meditech Estonia, kes tutvustas häirenupu teenust, Swedbanki töötajad rääkisid euro tulekust ja vastasid küsimustele. Kabesimultaani andis ELILi president Ants Leemets. Kahel õhtul toimus reisimuljete jagamine slaidiprogrammiga: T. Viljat Soome spordilaagrist, T. Loose reisist Ameerikasse, S. Reemet reisist Hiinasse. Tutvustati invaliikumiseks mõeldud rollerid, soovijad said teha proovisõitu. Toimus sportlik tegevus, loterii, kahel õhtul grilliti vorste ja toimus tantsumaraton. Laagri eelarvet finantseeris peamiselt ELIL omavahendite arvelt.
Kajastusi pildigaleriis www.elil.ee, laagrist valmis video Vladimir Bogatkinilt. 

LIIKUMISPUUDEGA LASTE LAAGER „JULGE ELADA“ 15.-18.07.2010 Tõrvaaugul. Laagrist võttis osa 69 inimest, 27 last, 10 täiskasvanut (laste vanemad või isiklikud abistajad), 21 projektitiimi liiget ja vabatahtlikku, 11 külalist ja esinejat. Rahastas SA Dharma, transpordiga toetas Tallinna LV.  Eesmärgiks seati liikumispuudega laste ja noorte rehabilitatsioon erinevate tegevuste kaudu. Igal päeval toimusid erinevad sportlikud mängud, võistlused, vabaaja tegevused – mängud, voolimine,  joonistamise, musitseerimine, ujumine, jalutuskäigud, isetegevus, esmaabi ja vetelpääste õpetus, India kultuuri ja muinaseesti teemapäevad. Õpetusi esmaabist ja põhitõdesid vetelpääste kohta jagas Kaitseväe meditsiinitöötaja Al-der Suits. Kaitseväe Logistikakeskuse töötaja T. Lattik tutvustas ja demonstreeris oma hobi, raadio teel juhitavaid maastikuautosid, rääkis korraldatavatest võistlustest, lapsed said ise proovida võistlusautode raadio teel juhtimist. Muinaseestit tutvustasid L. Kaasik, K. Kiivit, I. Laas ja P. Toomla, kes vastava ajastu sõdalaste rüüs demonstreerisid võitlust elu ja surma peale. Lapsed said endale selga proovida muistsete sõdalaste rõivaid ja nendes end pildistada lasta. Kogu laagri sündmusi filmis Vladimir Bogatkin Boga Video OÜst. Iga laagriline sai anda tagasisidet kaamerasse laagri õnnestumise/mitteõnnestumise kohta.
25.08.2010  avati Tallinna PIKis laste laagris valminud tööde näitus.
08.09.2010  toimus laste suvelaagrit kokku võttev „afterparty“ Endla 59 hoovimajas

LIIKUMISPUUDEGA NOORTE ÕPPEKÄIGUD LOODUSESSE 16.08.2010
Keskkonnainvesteeringute Keskuse rahastatud  projekt hõlmab kolme loodusretke, millest 2 (Matsalu ja Aegviidu) jäävad 2011.aastasse. Retkel Nõva looduskeskusesse 16.08.2010 osales 10 liikumispuudega last ja 2 täiskasvanut. Programm Nõval kestis 4,5 tundi. Nõva looduskeskusesse sai sisse ka ratastooliga, samuti WC-sse ja rannas olevale vaate-platvormile. Retke käigus sõideti põhiliselt bussiga ja matka osa tehti minimaalseks, et kõik, ka ratastoolis lapsed, saaksid sellest osa. Retke nimi oli  „Maa, mis tõuseb merest“. Toimumiskohaks on Nõva looduskeskus Perakülas ja Keibu lahe kallas Nõva külas. Programmi käigus tutvustati geoloogilisi protsesse ranniku kujunemisel ja Neugrundi meteoriidikraatri avastuslugu. Lastele räägiti huvitavat Läänemerest ja looduskaitsest.

LIGIPÄÄSETAVUSE AUDITEERIMINE, KAARDISTAMINE ja INFOPORTAALI www.liikumisvabadus.invainfo.ee ARENDAMINE. Projekt, mida viiakse läbi koostöös kohalike ühingutega, alustas tööd 2005.a. Projekti raames loodi infoportaalile veebikaart,  mis võimaldab  kogutud andmeid esitada interaktiivsel kujul. Kõik projektid lõpetatakse infopäevaga laiale asjasthuvitatute ringile, mis annab suurepärase võimaluse selgitada liikumistakistustega inimeste probleeme, pakkuda ja kavandada koostööd.
Augustis 2009 esitati taotlus liikumisvabaduse kaardistamise projekti raames Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuametile Tallinna üldhariduskoolide kaardistamiseks ja  Tallinna Spordi-  ja Noorsooametile Tallinna noorte huvikeskuste kaardistamiseks.  Tööd lõpetati aasta lõpul, aruandlus koostati jaanuaris 2010.
15.02.10 korraldas Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit koostöös Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti ning Spordi- ja Noorsooametiga Tallinna koolide ja noortekeskuste ligipääsu kaardistamise projekti tulemusi tutvustava laiapõhjalise infopäeva, mis õnnestus ja äratas osavõtjates koostöömõtteid edaspidiseks. Paaritunnise ümarlaua jooksul andis
projektitiim ülevaate tähelepanekutest, kogemustest ja tulemustest: S. Kõllamets -  liikumispuudega noore tegutsemisvõimalused Tallinnas, kaardistusprojekti vajalikkusest;
C. Sogenbits - tähelepanekud kaardistamisel silmas pidades nägemispuudega noori;
A. Vool ja T. Tiik - praktilised kogemused ja tähelepanekud kaardistamise välitöödest;
J. Järve - kaardistustulemuste analüüs ja kajastamine veebiportaalis; Tallinna LV hinnang tehtud tööle.
08.02.10 ELILi pressiteade Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit tutvustab Tallinna üldhariduskoolide ja noortekeskuste ligipääsetavuse kaardistustulemusi   http://www.elil.ee/?doc=10090&path=press
Mai 2010 kaardistati IT-Kolledži hoone. Aruanne esitati juunis, oktoobris toimus tulemustest presentatsioon kolledži töötajatele koos koolitusega „Kuidas suhelda ja abistada liikumispuudega tudengit“. ITK andmed portaalis www.liikumisvabadus.invainfo.
Juuli-oktoober 2010  viidi läbi Tallinna Tehnikaülikooli õppehoonete ligipääsetavuse audit vastavalt sõlmitud koostöölepingule SA Arcimedesega (programm Primus). Andmete avaldamine liikumisvabaduse infoportaalis www.liikumisvabadus.invainfo.

INFOPÄEVAD: PUUETEGA INIMESTE AKTIVEERIMINE TÖÖTURUL NING MOTIVEERIMINE ETTEVÕTLUSEGA TEGELEMISEKS   ELILi 2-etapiline projekt,  mille käigus viidi läbi infopäevad kaheksas maakonnakeskuses. Valmis eesti- ja venekeelne infovoldik, mis on kättesaadavad nii ELILi (http://elil.ee/?doc=10032) kui SoMi kodulehelt (http://www.sm.ee/sinule/puudega-inimesele.html). Liikumis- ja nägemispuudega inimestele tagati transport, kurtidele ja vaegkuuljatele telliti vajadusel viipekeele tõlk, infopäevadel Tallinnas ja Virumaal oli vene keele tõlk ning infopäeva venekeelsed materjalid. Infopäevade kava kordus, esinejad iga kord erinevad, kutsutud esinema maakonnast, kus teabepäev toimus. Infopäeva teemad:
1. Tööturuteenuste üldine tutvustus: puudega inimestele ja töövõimetuspensionäridele mõeldud teenused, sh koolitused ja praktika. Teenused tööandjatele puudega inimese või töövõimetuspensionäri tööle võtmisel. Tööpakkumiste vahendamine.
2. Maakondliku Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse tutvustus: arenduskeskuse põhimõtteid ning toetamise võimalusi ettevõtlusega alustamiseks.
3. Puudega inimene tööandjana iseendale ja teistele: esinejaks puudega tööandja.
4. Puudega inimene ettevõtluses: ettekanne tööandjalt, kes pakub tööd puudega inimesele.
5. SA Archimedes programmi Primus tutvustus: kõrghariduse omandamine, täiend- ja ümberõpe. Tugiteenused puudega üliõpilastele kõrgkoolides.
6. Sotsiaalteenused ja -toetused puudega inimestele: riiklikud ja kohalike omavalitsuste sotsiaalteenused ja -toetused.
7. Registreerimine individuaalseteks konsultatsioonideks lektorite juurde.
8. Turvalisem elu kodus - abi ühe nupuvajutuse kaugusel: häirenuputeenust tutvustab  Meditech Estonia OÜ 
9. Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tutvus: ELILi eesmärgid, tegevus, käimasolevad projektid.
16.09.2010 infopäev Kuressaares
17.09.2010 infopäev Haapsalus
23.09.2010 infopäev Võrus
24.09.2010 infopäev Tartus
01.10.2010 infopäev Paides
08.10.2010 infopäev Viljandis
22.10.2010 infopäev Rakveres
05.12.2010 infopäev Tallinnas

KÕRGKOOLIS ÕPPIVATE TUDENGITE TUGIISIKU TEENUSE KOORDINEERIMINE
2010.a. saab tugiisiku teenust 29 tudengit 10 kõrgkoolist, neist 15 on liikumis- ja 14 nägemispuudega. Primus programmiga liitunud kõrgkoolide õppuritele määrab stipendiume AS Arhcimedes. Neljas kõrgkoolis õppivatele tudengitele, mis pole Primus programmiga liitunud, rahastab teenust  Haridus- ja Teadusministeerium, teenust koordineerib ELIL. HTM kaudu saab 2010/2011 õppeaastal toetust tugiteenusteks 2 tudengit. Programmi Primus kaudu üle 40 õppuri.
12.03.10    toimus Tartus  tugitudengitele infopäev, korraldajateks MTÜ Händikäpp ja üliõpilasnõustaja E. Rummel Tartu Ülikoolist.  ELILi tegevjuht tutvustas infopäeval erivajadustega tudengitele tugitudengi teenust ja vastas rohketele küsimustele.
19.03.10    toimus Tallinna Ülikoolis infopäev erivajadustega üliõpilastele.  Erivajadustega tudengitele suunatud toetusi ja stipendiume tutvustas projektijuht A. Kokk
27.03.10    toimus Tartu Ülikoolis tuutorite koolitus, kus üheks teemaks oli erivajadustega tudengite abistamine. ELIL tegi sel  teemal ettekande ja valmistas ette infovoldiku, mida jagas osavõtjatele. Ettekande tegi projektijuht A. Kokk, praktilistele küsimustele ratastoolis tudengite abistamisest vastas üliõpilane A. Illak, kes on ka Primusest stipendiumi saaja.
25.11.10 toimus tudengite ümarlaud Tallinnas, mille viis läbi projektijuht A. Kokk.

VIDEOKROONIKA HINGELT TUGEVAD 2010, teostus Vladimir Bogatkin. Klippides on näidatud (liikumis)puuetega inimeste igapäeva- ja  tööelu, võimalusi enda harimiseks, vaba aja veetmiseks, tegelemiseks invaspordiga. Teemasid avati peamiselt liikumispuudega inimeste silme läbi. Videote baasil on valminud viis saadet Tallinna TVle, mis lähevad eetrisse alates jaan  2011. Tehtud videosalvestused:

  1. Video Aasta Tegu 2009
  2. Video Liikumispuudega laste suvelaager Tõrvaaugul 2010
  3. Video Käsmu liikumispuudega inimeste perelaager  2010
  4. Video Oxforelli puhkekeskuses ratastoolikasutajate kalastusplatvormi avamine 
  5. Video Kõnniroboti ostuks raha annetamine firma ÜLE poolt Viikingite külas
  6. Video Party on Wheels 2 Lauluväljakul
  7. Video Sebe  tõstukbussi bussijuhtide koolitus
  8. Video Sebe tõstukbussi esitlus ja liinile saatmine
  9. Video Infopäev Rakveres – puuetega inimeste tööhõivest
  10. Video Invamess 2010 Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskuses
  11. Video ELIL-Eesti Interpreetide Liidu ühisprojektist Klaver
  12. Video Soome-Eesti-Läti-Leedu liikumispuudega inimeste katusorganisatsioonide konverentsist Vilniuses 28.-31.10.2010. Kolm varianti: eesti, inglise ja vene keeles
  13. Puuetega inimeste päeva tähistamine 03.12.2010
  14. Liikumispuudega laste jõulupidu 17.12.2010

LIIKUMISPUUDEGA LASTE JÕULUPIDU 17.12.2010  Peole olid kaasatud Tallinna Invaspordiühingu lapsed ning Tanel Leok ja Sõbrad  projektis osalenud lapsed üle Eesti. Kokku osales üritusel 21 liikumispuudega lastega peret, nendest 16 peret Tallinnast ning Harjumaalt, 5 peret neljast erinevast maakonnast (Tartu-, Valga-, Lääne- ja Ida- Virumaalt). Tallinna Väikelaste lastekodust osales peol 4 ratastoolis kasvandikku koos kasvatajaga. Päevajuhiks S. Golomb, kes oli kostümeeritud jõuluvanaks. Tanel Leok ja Sõbrad tiim tõid üritusele krossimootorratta ja tutvustasid krossisõitu lähemalt. Jõululaua katmiseks saime lisatoetust mitmetelt meid varem toetanud ettevõttelt. Sõbrahinnaga toetas meid Ludo lauamängude pood, võimaldades laste kingikotti panna väga hea hinnaga erinevaid arendavaid mänguasju.

 

6. Heategevusprojektid

AITAME LIIKUMISPUUDEGA LAPSI KÕNDIMA (märgusõna Elisabet). Projekti eesmärgiks oli koguda annetustega raha ja tuua Eestisse liikumispuudega laste raviks kõnnirobot Locomot Šveitsi firmast Hocoma. Toimus mitmeid heategevuslikke aktsioone, töötasid annetustelefonid, toimis Swedbanki annetuskeskkond.
30.04.10 avati kunstigaleriis Pärnu maanteel maag Sergei maalinäitus, mille tulud annetati kõnniroboti projekti heaks. Puuduoleva summa roboti ostuks annab Šveitsi riik vastavalt riikidevahelisele koostööprogrammile.  Kanal 2 saate Tantsud Tähtedega 2010 saatetiim valis partneriks ELILi, toetussumma 750 000 kr annetati liikumispuudega lastele kõnniroboti ostmiseks ja laste raviteenuste toetamiseks.
15.10.10 toimus nõupidamine sotsiaalministeeriumis, et arutada 3-poolse koostöölepingu (SoM – ELIL - Lastehaigla Toetusfond) sõlmimist seoses Šveitsi riigi toetusega kõnniroboti ostuks. Toimusid projektitiimi töökoosolekud arutamaks piduliku kõnniroboti esitlust, mis toimub 2011.a jaanuaris.
03.02.10 pressiteade Solarises avatakse heategevuslik uuskasutusdisaini näitus-müük  http://www.elil.ee/?doc=10089&path=press
16.03.10 pressiteade Swedbanki annetuskeskkond kutsub kandideerima uusi organisatsioone https://www.swedbank.ee/about/contact/press/releases

KANAL 2 SAADE  TANTSUD TÄHTEDEGA. Neli  aastat   (2006, 2007, 2008, 2010)  on  ELIL  olnud heategevusliku  saatesarja, mille  sihtgrupiks on liikumispuudega lapsed, heategevuspartner. Peredega suhtleb ja annetuste jagamist koordineerib ELIL. Kolme hooaja jooksul laekunud toetusest 2 586 187 kr  saavad toetust 531 liikumispuudega last. Kanal 2 saate Tantsud Tähtedega 2010 saatetiim valis ka seekordseks partneriks ELILi. Toetussumma otsustati annetada liikumispuudega laste kõnniroboti ostmiseks.

HEATEGEVUSKROSS TANEL LEOK & SÕBRAD 09.10.2010
Teist aastat toimus heategevuskross Tanel Leok ja sõbad. Varakult alustati teavitus-tööga, et välja selgitada sihtgruppi kuuluvad pered s.t. kus kasvavad õnnetuses liikumispuude saanud lapsed. Annetustest laekus 180 000 krooni, mis jagunes 18 lapse vahel. Esmakordse taotluse esitanute toetussummaks kinnitas juhatus 12 000 krooni, teistkordse taotluse esitanute summaks 6500 krooni. Algas arvete alusel toetusrahade väljamaksmine.
08.11.10 toimus Nukuteatris pidulik pressikonverents, kus anti üle sümboolne tšekk. Sündmus leidis laialdast meediakajastust.

KONTSERDISARI  AITA KLAVER VÕLAST PRIIKS ELIL soetas 2009.a Estonia klaveri, mis koos remondiga läks maksma 80 000 krooni. Remondi eest tasumiseks võeti kolmeks aastaks laenu. Klaver asub Endla 59 saalis. Klaveri soetamisel arvestati, et laenu tagasimaksmiseks hakatakse korraldama tulukontserte, kus keskne roll on klaveril endal. Klaver sai soetatud, et korraldada erinevaid kontserte, ellu kutsuda huviringe puuetega inimestele laulmise ja klaveri õppimiseks.
17.04.10 naiskoor Vanaemad (dirigent Silvia Mellik) ja ansambel Nostalgia kontsert
06.05.10 klaveriansambliseltsi Allegro kontsert „Tantsud klaveril“
20.09.10  ELILi ja  EIL (Eesti Interpreetide Liit) koostööprojekti avamisele pühendatud pressikonverents ja avakontsert. Liit pöördus EIL poole ühe kontserdi sooviga, EIL pakkus välja terve kontsertide seeria - regulaarselt üks kontsert kuus. Eesti parimad interpreedid esinevad tasuta puuetega inimestele, annetusi kogutakse laenu tagastamiseks. Liikumispuudega inimestel on sageli kvaliteetkontsertide külastamine raskendatud – kontserdipaigad ei hiilga liikumisvabadusega ja piletihinnad pole sageli taskukohased. Samas Eesti klassikalised muusikud, kel esinemisvõimalusi tänapäeval on napilt, leiavad tänuväärse publiku. Lühikontserdil esinesid pianist Ralf Taal (Chopin) ning Taivo Niitvägi (vaimulikud rahvalaulud).
08.10.10 klaveriduo Kai Ratassepp ja Mati Mikalai (kavas Mozart, Schubert, Schumann)
14.11.10 orelikontsert Jaani kirikus (organist Marju Riisikamp)
02.12.10 esinesid Liina žigurs (vioola), Nata-Ly Sakkos (klaver), Vello Sakkos (klarnet) – kavas Mozart, Šostakovitš, Schumann.

7. Rahvusvaheline koostöö

7.1 KULTUURI- JA SÕPRUSPÄEVAD TURUS 26.-28.08.2011
01.06.10
tegevjuht käis Turus, et arutada Invalidiliittoga kultuuri- ja sõpruspäevade läbiviimist 2011.a augustis Turu linnas. Turu linn on analoogiliselt Tallinnaga aastal 2011 Euroopa kultuuripealinn.
15.09.10 tegevjuht käis Turus, et arutada Invalidiliittoga kultuuripäevade kava. Kinnitati ürituse logo, pandi paika orienteeruv ajakava.
16.12.10 Invalidiliitto korraldustiim viibis töökoosolekul Tallinnas,  et arutada liidu juhatusega  kultuuri- ja sõpruspäevade läbiviimist 2011.a augustis Turu linnas
7.2 INVALIDILIITTO LIIKMESÜHINGUTE KÜLASTUSED JA KOOLITUSED
19.08.10
liit võttis vastu Raisio Seudun IY delegatsiooni Invalidiliittost, tutvustas ELILi tegevust ja näitas Tallinna huviväärsusi.
04.09.10 Tegevjuht esines ettekandega Invalidiliittto aktiivi sügiskoolitusel Haapsalus. Teema: Mõjutustegevus ELILis
07.09.10   liit võttis vastu Kuovula IY delegatsiooni Invalidiliittost, tutvustas ELILi tegevust ja näitas Tallinna huviväärsusi.
7.3 SEMINAR PUUETEGA INIMESTE ÕIGUSED JA TEGELIKKUS
18.09.10
Ettevalmistav töökoosolek Tallinnas Soome, Läti, Leedu ja Eesti esindajate osavõtul seminariks Vilniuses, mis  toimub 28.10-31.10.2010.  Ühisseminari teemaks on Puuetega inimeste õigused ja tegelikkus (Disability rights and reality). Projekti kirjutas Invalidiliitto, rahastus saadi Europe for Citizens programmist. Üheks eesmärgiks on elustada kunagine aktiivne koostöö nelja riigi liikumispuudega inimeste organisatsioonide vahel.
28.-31.10.10  Konverents Vilniuses Puuetega inimeste õigused ja tegelikkus Soome, Läti, Leedu ja Eesti liikumispuudega inimeste katusorganisatsioonide esindajate osavõtul. Konverents lõppes ühisavalduse, mis kutsub riike üles järgima ÜRO puuetega inimeste konventsiooni, vastuvõtmisega. Põhisündmused võttis videosse V. Bogatkin, millest valmis uudisklipp ETV venekeelsetele uudistele ja ka telesaade, mida näidati Tallinna TVs.
7.4 MUU
08.12.10  Noortetiim (S. Kõllamets, J. Lehtmets jt) viisid Tallinna Noorsookeskuse tellimusel vabatahtlikele (Läti, Rootsi) läbi ürituse Dialoog pimeduses, kus tutvustati Eesti puuetega noorte probleeme ja igapäevaeluga toimetulekut.

KOKKUVÕTE

2010.a prioriteetideks sarnaselt eelnevatega kujunesid ligipääsetavuse küsimused (s.h. veebiportaalis www.liikumisvabadus.invainfo.ee liikumisvabaduse kaardistamise projekti jätkamine), töö noortega, võrgustikusisene infovahetus, koolitustegevus, avalikkuse teavitamine liikumispuudega inimeste tegevusest ja probleemidest, osalemine heategevusprojektides, mainekujundus.

2010.aastal oli palju rõõmustavat. Kahe aasta jooksul suudeti ellu viia paljude toetajate abil liidu ajaloo suurim heategevusprojekt – Eestisse saabus detsembrikuus liikumispuudega laste raviks mõeldud kõrgtehnoloogiline seade, kõnnirobot, mille rahaline maht oli 350 000 eurot. Raviteenust kõnniroboti abil hakkab osutama Tallinna Lastehaigla 2011. aasta veebruarist.
2009. aastal koostas liit koolitusprogrammi liikumispuudega inimest abistamisest ja nõuannetest suhtlusprobleemidest ülesaamiseks. Koolitus on suunatud inimestele, kel igapäevaselt puudub kokkupuude erivajadustega inimestega (vabatahtlikud, kõrgkoolide õppejõud ja töötajad, bussijuhid ja transporditöötajad jt). Koolitus, kus liikumispuudega inimesed ise räägivad sellest, kuidas peaks abistama liikumisabivahendeid kasutavaid inimesi erinevates situatsioonides, on osutunud väga populaarseks, koolitusi tellitakse aastaringselt. Koolituste korraldamisega teenib liit ka omavahendeid.
Teeb rõõmu, et üha enam tudengeid saab tänu liidu poolt 2005.aastal algatatud tugiteenuste osutamisele kõrgkoolides abi õpingutes. ELIL koordineerib 2010/2011 õppeaastal toetuste saamist juba enam kui 40 tudengile, esimesel aastal oli toetuse saajate vaid nimekirjas 16 õppurit. 

Kuigi 2010.a tegevuste läbiviimisele avaldas mõju jätkuv majanduslangus ja selle tõttu tehtud rahastamiskärped, viidi planeeritu põhiosas ellu.  Kavandatu elluviimiseks kirjutati erinevatele rahastajatele täiendavaid taotlusi projektide finantseerimiseks. Sisulisi probleeme programmi elluviimisel ei ilmnenud, samuti on sujunud töö koostöö-partneritega. Probleeme valmistab tegevtöötajate ülekoormatus, puuduvad ressursid lisatööjõudu palgata. Suureks abiks on vabatahtlikud.

15.02.2011

Tegevusaruande koostas                                                                           
Auli Lõoke, Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht

Sa oled 48598802. külaline
Esileht