OÜ Invaru tegevusest ja finantsseisust 2009.a.
Läbi aastate on Osaühing Invaru põhitegevuseks abi-, hooldus- ja rehabilitatsioonivahendite laenutus ja müük puuetega isikutele ja vanuritele.
Teenuste võimalikult parema kättesaadavuse tagamiseks on loodud teenindusvõrk keskusega Tallinnas. Ühtne andmesidevõrk võimaldab osutada soodusteenuseid igas teeninduspunktis, mitte ainult elukohajärgses.
Riigiosaluse maht 2009.a oli 16,4 milj krooni, moodustades 52% müügitulust. Jätkuvalt ei olnud võimalik rahuldada nõudlust kallimate abivahendite müügil ning aastaid Tallinnas probleemiks olnud järjekorrad ei lühenenud.
Soodusteenuste riigiosaluse mahuks 2009.a taotleti abivahendite laenutuseks, müügiks ja inkotoodete müügiks 18,2 milj krooni, mille juures nõudluse ja tegevuskulude tõusule lisandus enamike abivahendite käibemaksu määra tõus 5%-lt 9%-le. Lepingutega eraldati 16,4 milj kr, seda koos kallite individuaaltellimustena müüdud abivahenditega. 2009. aasta
1. veebruarist suurendas sotsiaalministeerium mähkmete soodusmüügi piirkogust kuus 40-lt 60-le. Pidev nõudluse tõus, mis on paljus seotud elanikkonna vananemisega, rahaliste vahendite piiratus ja ühele tootegrupile eelisarengu andmine ilma tasakaalustava regulatsioonita teravdas 2009. aastal lõhet soodusteenuste nõudluse ja selleks eraldatud rahaliste vahendi vahel.
1.juulist 2009.a tõusis mitmete abivahendite käibemaksumäär 9%-lt 20%-le. OÜ Invaru jättis antud toodete lõpphinnad endisele tasemele kattes vahe kasumi arvelt.
Eeldatavalt jääb 2010.a soodusteenuste riigiosaluse maht 2009.a tasemele. 2010.a soodusteenuste riigiosaluse esialgne lepingute maht on 13,2 milj. krooni, 4,3% vähem kui 2009.aastal. Antud olukorras on paratamatud aasta lõpuni kehtivad piirangud abivahendite ja inkotoodete soodusmüügile, Lääne-Viru maakonnas on piiratud vahendite tõttu alates lepingu sõlmimisest peatatud sooduslaenutus uutele klientidele.
Vaatamata üldisele majandussurutisele ei ole OÜ Invarul esinenud majandusraskusi, samuti ei ole ettevõttel lühi- ega pikaajalisi laene.
Uute ruumide sisustusele, seadmetele ja tarkvarale kulutati 2009.a 1,2 milj krooni.
Terapeutide ja tehniku pädevuse tõstmiseks ja uute abivahenditega tutvumiseks jätkati nende täiendkoolitust abivahendeid tootvates välisfirmades.
Arvestades töömahu pideva suurenemisega nii üksikisikute kui sotsiaal- ja tervishoiu-asutuste osas, laiendati 2009.a täiendavate ruumide rentimisega keskust Tallinnas, koondati laomajandus ühte kohta, milleks renditakse kaasaegsed ruumid. Rakvere teeninduspunktile leiti 2009.a uued ruumid Rakvere kesklinnas, millega paranes oluliselt teenuste kättesaadavus elanikkonnale ning lahenes seni suureks probleemiks olnud ligipääsetavus puuetega inimestel. 2009. a tehti oluline investeering arvuti tarkvarasse – 6 kuud kestnud ettevalmistusperioodi järel mindi 1. oktoobrist üle uuele, seniseid puudujääke arvestavale ning paremat andmetöötlust tagavale programmile, mis haarab kõiki klienditeenindajate, raamatupidajate ja laotöötajate töökohti. Uus tarkvara võimaldab paindlikult kasutada andmebaase statistiliseks analüüsiks nii teenuste kui majandustegevuse planeerimisel.
Arvestades suurt nõudlust Abena inkotoodete järgi, nende kvaliteedi ja hinna head taset, alustas OÜ Invaru Abena AS ettepanekul nende otse tarnimist alates aprillikuust. See oli ka peamiseks põhjuseks senise laomajanduse ümberkorraldamisel.
2009.aastal käivitus vastastikku huvi pakkuv koostöö Ida-Tallinna Keskhaigla Taastusravi-keskusega.
Ärikulud moodustasid 2009. aastal 29,9 milj krooni. Suurema osa kuludest moodustas kauba, materjali ja teenuste kulu – 14,1 milj krooni. Aruandeaasta tööjõukulu oli 8,9 milj krooni ehk 29,8% kulude kogumahust. Keskmine töötajate arv aruandeaastal oli 42 ning palgakulu oli kokku 6,7 milj krooni.
OÜ Invaru netokäive kasvas 2009. aastal võrreldes 2008.aastagam 4% 31 448 017 kroonini. 2009. aasta auditeeritud puhaskasumiks kujunes 1 747 401 krooni, mis on 16,3% väiksem kui 2008. aastal. Bilansimaht suurenes 2009. aasta jooksul 27,3% ehk 2 255 895 krooni võrra ja oli seisuga 31. detsember 2009 10 506 085 krooni. Omakapital kasvas samal perioodil 28,6% ehk 1 747 401 krooni võrra ja ulatus aastalõpu seisuga 7 853 004 kroonini.
Finantssuhtarvud 2009:
Käibe kasv 4,13 %
Kasumi kasv 16,26%
Puhasrentaablus 5,56%
Üldisemas plaanis
Abivahenditealaste teenuste osutamine on majandustegevus.
Huviga jälgin ajakirjanduses ilmuvaid majandusanalüütilisi artikleid, milles lahatakse nii maailma-, kui Eesti majanduses toimuvat masu taustal.
Kahetsusega pean märkima, et mitmedki seisukohad on omased ka meie valdkonnale.
Paar tsitaati:
Raul Sepa, Tartu Ülikooli doktorandi artiklist Finantsjuhtimine luubi all 21.aprilli Äripäevas: ”Kriis tuletas meile meelde, et fundamentaalseid majandusreegleid ei ole võimalik ignoreerida.”
Vladimir Koslovi, TTÜ emeriitprofessori arvamusloost Õnnetu majandusteooria 24.aprilli Postimehe laupäevalisas AK: “Mõistagi saab eluvõõras fantaasiamäng majanduspraktikale vaid karuteeneid teha, andes kriiside leevendamise asemel neile koguni hoogu juurde.”
“... tuleks asutada regulaarselt analüüsiga tegelev mõttekoda. Koja sihiks seatagu mitte ainult õigeaegsete, vaid isegi ennetavate ekspertiisotsuste tegemine ja nende alusel läbikaalutud soovituste väljapakkumine.”
Küsimus on selles, et abivahendite valdkonnas langetatavad põhimõttelised otsused tuginevad arvamustel, mitte aga elementaarsetel majanduslikel arvutustel ja statistilisel analüüsil.
Enn Leinuste, OÜ Invaru juhatuse liige