Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu juhatuse koosolek
10.09.2008
Algus kell 15.00
Lõpp kell 17.00
Endla 59, Tallinn
Koosolekust võtsid osa juhatuse liikmed A. Leemets, T. Viljat, H. Otsa, K. Urb, J. Järve, tegevjuht A. Lõoke
Puudusid juhatuse liikmed K. Viisimaa ja T. Sihver
Osales Eesti Invaspordi Liidu peasekretär S. Falkenberg
Koosolekut juhatas A. Leemets, protokollis A. Lõoke
Päevakord:
1. Suvelaagrite edasistest arengutest
1.1. Käsmu suvelaager (17.-19.06.08) A. Lõoke
1.2 Tõrvaaugu lastelaager (24.-27.07.08) A. Lõoke
2. Puhkekeskuse rajamisest Raigastveres Jõgevamaal; projektist rahastuse saamiseks
H. Otsa, A. Leemets
3. Õiguskantsleri ümarlauast "Liikumislike erivajadustega isikute juurdepääsu tagamiseks ehitistele ja avalikele kohtadele" 26.06.08 J. Järve
4. Projektiidee: välja anda DVD puudega inimestele praktilise infoga A. Leemets
5. Liikumisvabaduse kaardistamise projekti arengutest. Kaardistamisest Tartus H. Otsa
6. Koostööst Invalidiliitto seljaaju kahjustusega inimeste töörühmaga J. Järve,
S. Falkenberg
7. Invamess, mille korraldab Tallina PIK 15.-16.10.08 Külli Urb
8. Ajakirja Marie Claire kiri ettepanekuga esitada Eesti mõjukaima naise kandidaat
9. Ettepanekust korraldada juhatuse oktoobrikuu koosolek Haapsalu NRKis J. Järve
ARUTATI JA OTSUSTATI:
1.1 Käsmu suvelaager. Laagripaik on liikmete poolt omaks võetud. Vaatamata vihmasele ilmale jäädi ka seekord laagri korraldusliku poolega rahule. Programm oli tihe, kõik planeeritu viidi ellu. Esindatud oli nii hariv, sportlik kui meelelahutuslik pool. Programmijuhina tuli S. Golomb suurepäraselt toime. Suureks abiks tegevjuhile oli tugev vabatahtlike tiim. Eelarve oli pingeline, vaatamata tõhusale sponsorabile läks eelarve lõhki 13 000 krooniga. Selle põhjustas Lainela üüri tõus, mis 2007.a oli 40 000 kr (sellega arvestati k.a. aasta eelarvet tehes), tegelikult oli üür 2008.a 50 000 kr.
Puhkekeskuse omanik oli teinud kohandustöid, mida lubas jätkata. Nimekiri töödest, mis tingimata vaja 2009.a teha, on üle antud. 2009.a. tulevad laagrisse külalised Invalidiliittost, seega tuleb omanikku survestada kohandustööde kiireks tegemiseks.
1.2 Tõrvaaugu lastelaager. Lastelaager läks korda, külas käis ka pr Eenmaa SA Dharmast. Teist aastat järjest rahastas projekti SA Dharma, transpordikulusid aitas kanda Tallinna LV. M. Eenmaa kinnitas, et ka järgmisel aastal on Dharma toetus olemas. Probleemiks on olmetingimused Tõrvaaugul, kui need ei parane, tuleb otsida teine laagripaik.
OTSUSTATI: jätkata suvelaagritega nii lastele Tõrvaaugul kui peredele Käsmus.
2. 04.07.2008 käisid J. Järve, K. Viisimaa, K. Urb, H. Otsa ja A. Lõoke Jõgevamaal Raigastveres tutvumas planeeritava L-Eesti puhkekeskuse asukohaga. Koht on suurepärane nii looduslikus kui ligipääsetavuse mõttes. Keskkonnaametil puuduvad vastuväited ehitustöödeks, rahastuse saamiseks tuleb kirjutada projekt eurorahastuse saamiseks. H. Otsa kinnitas, et eduka projekti puhul on võimalus, et omaosaluse 20% garanteerib SoM Tartu LV kaudu.
OTSUSTATI: H. Otsa tegutseb selle nimel, et leida fond, kust rahastust taotleda ja leida projektikirjutaja. H. Otsa jääb projektikirjutajale nõustajaks ja hiljem, kui projekt peaks õnnestuma, hakkab projekti juhtima.
3. A. Lõoke ja J. Järve andsid ülevaate 26.06.2008 toimunud õiguskantsleri ümarlauast "Liikumislike erivajadustega isikute juurdepääsu tagamiseks ehitistele ja avalikele kohtadele". Ümarlauast võtsid osa esindajad õiguskantsleri büroost, sotsiaalministeeriumist, MKMist, HTMist siseministeeriumist ja ELIList. J. Järve tegi ettekande probleemidest sihtgrupi vaatevinklist, mis sisaldas konkreetseid ettepanekuid. Kõikide osalejate ettepanekud koondas õiguskantsler oma lõppvastusesse.
LISA 1 Kutse ümarlauale
LISA 2 ELILi ettepanekud
LISA 3 Õiguskantsleri lõppvastus
OTSUSTATI: ELILil jätkata partnerite leidmist ministeeriumidest, et jätkata tööd ligipääsetavuse kaardistamiseks ministeeriumide haldusalade kaupa.
4. Projektiidee – anda välja DVD puudega inimesele praktilise infoga. Töö teostaja V. Bogatkini (Boga-Video OÜ) näol olemas.
Kontsentreeritud info DVD-l vajalikkuse põhjendus:
- Olemasolev info paberkandjal – halvasti kättesaadav, hajutatud
- Info internetis – valdavalt olemas, kuid väga hajutatult. Kõigile pole internet kättesaadav, oskus infot leida pole piisav; info leidmine väga aeganõudev
- Suuline nõustamine – inimene ja pere on šokis, ka mitmekordsel rääkimisel ei jää kõik meelde, kuna info on esmakordne ja täiesti uudne.
- Trauma või haiguse tagajärjel haiglasse või taastusravi-rehaasutusse sattunu saab endale selle DVD
- DVD audio vene-eesti keeles ning vene-eesti subtiitritega
- Sihtgrupp, kellele DVD on vajalik:
- Trauma, haiguse tõttu liikumispuude saanud inimene
- Pereliikmed, sugulased, sõbrad – invaliidistunu lähiring
- Sotsiaaltöötajad, tugiisikud – sotsiaalne võrgustik
- Puudeühingud, liidud, kes peavad oskama inimest ja tema peret nõustada saavad üles panna oma kodulehekülgedele
LISA 4 Projektiidee – info DVD-l tutvustus
OTSUSTATI: kiita projektiidee – info DVD-l – heaks, leida rahastamiseks sobiv fond; kui idee on abikõlbulik, siis moodustada projektimeeskond, kes projekti ette valmistab.
5. Liikumisvabaduse kaardistamise projekti arengutest.
Ülevaate projekti käigust andis projektijuht J. Järve. Töös on kaardistamise jätkuprojektid Rakveres ja Viljandis. Võitsime Tartu LV poolt väljakuulutatud hankekonkursi 200 linna objekti kaardistamiseks, 100 objekti valis välja Tartu linn, 100 meeskond. Tegemist on 4-kuulise projektiga, mis algas 01.07.08 ja lõpeb 30.11.08. Kaardistamisest Tartus viivad läbi A. Vool, V. Urban, H. Otsa, andmeid sisestab J. Järve.
6. 06.09.08 kohtumisest Soome Invalidiliitto seljaaju kahjustusega inimeste töörühmaga andis ülevaate Signe Falkenberg. Kohtumisel viibisid veel J. Järve, T. Viljat, K. Lambut ja tegevjuht. Töörühm Soomes peab oma eesmärgiks jälgida, et vigastatud saaksid piisavalt taastusravi, sotsiaalset võrgustikutuge, hoiavad silma peal ligipääsetavuse probleemidel – seda mitte pelgalt füüsilise keskkonda silmas pidades, ka ligipääsetavus haridusele, tööle ja kultuurile on oluline. Töörühm on Soomes arvestatav survegrupp omavalitsuste tasandil, nendega arvestatakse. Soomes tegeleb töörühm spetsiifiliste probleemide lahendamisega, otsitakse koostööpartnereid meie liidust. Kohtumisel arutati esialgseid plaane:
1. Kirjutame projekti aprillis 2009 tutvustava seminari läbiviimiseks Eestis
2. 2009.a kutsume seljaaju kahjustusega inimesi Soomest oma laagritesse (Käsmu, Elva ja Paatsalu spordilaagrid) ja meie inimesi kutsutakse Soome
3. 2010 korraldame ühislaagri Eestis
OTSUSTATI: kiita tegevuskava heaks, liitudel astuda samme selle realiseerimiseks
7. Külli Urb informeeris juhatust Tallinna PIKi poolt korraldatavast rehabilitatsioonimessist, mis toimub 15.-16.10.08 puuetega inimeste tegevuskeskuses.
8. Ajakiri Marie Claire tegi ettepaneku osaleda Eesti mõjukaima naise – Aasta Läbimurdja - väljaselgitamisel, esitades selleks kandidaate koos põhjendustega.
LISA 5 Marie Claire kiri ettepanekuga
OTSUSTATI: ELIL ei osale Aasta Läbimurdja kandidaatide esitamisel.
9. OTSUSTATI: tegevjuhil kooskõlastada aeg oktoobrikuu koosoleku läbiviimiseks Haapsalu NRKis.
Ants Leemets koosoleku juhataja
Auli Lõoke protokollija
|