Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu, Eesti Pimedate Liidu, Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliidu, Eesti Puuetega Inimeste Koja koosoleku protokoll
24.01.2007
Endla 59, Tallinn
algus kell 15.00
lõpp kell 17.00
Koosolekust võtsid osa:
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit |
A. Lõoke, K. Urb, T. Sihver, M. Aitsam |
Eesti Puuetega Inimeste Koda |
T. Lille, G. Vaher, H. Luik |
Eesti Vaimupuudega Inimeste Tugiliit |
A. Raudmees |
Eesti Pimedate Liit |
P. Kasterpalu |
Kutsutud Marko Pomerants, Riigikogu IRL fraktsiooni liige
Koosolekut juhatas H. Luik, protokollis A. Lõoke
PÄEVAKORD:
- Isamaa ja Res Publica valimisplatvorm Riigikogu 2007 valimistel
- Puuetega inimeste organisatsioonide seisukohad PISTSi suhtes
- Puuetega inimeste taotlused 2008.a. riigieelarve eelnõusse
- Mõjutustegevus Riigikogu märtsivalimiste eel
- Jooksvad küsimused
KUULATI JA OTSUSTATI:
1. KUULATI Riigikogu IRL fraktsiooni liikme M. Pomerantsi tutvustust IRL erakonna valimiseelsest platvormist. Selgitusi andis ja vastas küsimustele ka T. Sihver, kes kandideerib Riigikogusse IRL nimekirjas.
Valimislubadustest:
- inimene peab tundma end vajalikuna. Sotsiaalpoliitikas on põhiline ülesanne luua paindlikke võimalusi, et ka väiksema töövõimega inimesed saaksid ühiskonnale oma panuse anda.
- Võimaldada seni vanaduspensionäridele mõeldud hambaproteesihüvitist ka töövõimetus- pensionäridele.
- Parandada tervishoiuteenuste kättesaadavust.
- Eraldada rohkem toetust laste-, noorte- ja erivajadustega inimeste spordile.
- Võimaldada transporditoetust erivajadustega inimestele, kes ei saa kasutada ühiskondlikku transporti, ent soovivad õppida ametit ning käia tööl.
- Toetada eraalgatust hoolekandeteenuste osutamisel.
- Tööhõive edendamiseks kompenseerida raske ja sügava puudega inimesele peale kooli lõpetamist õppelaenu 100% ulatuses vastavalt tagasimakse graafikule.
- Tõsta puuetega inimeste toetusi.
- Arvuti on tänapäeval üldhariduse omandamiseks hädavajalik õppevahend, mida pole paljudel vanematel aga võimalik oma lastele osta. Algatada riiklik programm, millega varustatakse põhikooli viimase klassi õpilased sülearvutitega.
- Kus võimalik, tuleb avalike teenuste osutamine anda üle kodanikuühendustele, et kaasata rohkem inimesi ja hajutada võimu.
- Anda kodanikele õiguse suunata makstavast tulumaksust 1% tema poolt osundatavale mittetulundusühingule või sihtasutusele.
- Tugevdada kodanikualgatuste ja –ühenduste rolli ühiskonnas, sh osalusdemokraatia seadustega toetatud edendamise kaudu.
- Realiseerida Riigikogus vastuvõetud „Eesti kodanikuühiskonna arengukontseptsiooni“ seisukohad.
2. OTSUSTATI: põhiseisukohtadeks ja võtmesõnadeks PISTSi suhtes jäävad:
- uute seaduste vastuvõtmisega ei tohi halveneda puuetega inimeste olukord praegusega võrreldes;
- toetused peavad suurenema - sotsiaaltoetuste määr 400 kroonilt 550 kroonini – kõigil vanusegruppidel, vajadusel lisanduvad teenused;
- teenuste puhul põhirõhk teenuste arendamisele ja kättesaadavusele ühetaoliselt ja vastavalt ühtsetele standarditele üle Eesti;
- tihe koostöö SoMiga seaduse põhimõistete (mis on puudekriteeriumid, milline on isikliku abistaja instrument jne) ja seaduste-määruste väljatöötamisel.
3. OTSUSTATI:
- Riigieelarves 2007 on rehabilitatsiooniteenusele eraldatud 86 654 300 krooni. 2008.a. vahendid peavad kasvama vastavalt hoolekandeseaduse kontseptsioonis vastuvõetud otsusele.
- Abivahendite rahaliste vahendite nõuet 2008.a. eelarve eelnõusse tuleb täpsustada. SoMist tuleb teada saada 2007.a. abivahendite järjekordade rahaline maksumus. Ettepanek Koostöökogule: laste omaosalus alandada 5%ni, inkotoodete limiidiks 90 tk kuus.
4. OTSUSTATI:
- jätkata ümarlaudu nende erakondadega, kes võtavad vastu Foorumi poolt 12.01.2007 välja saadetud ettepaneku valimiseelseteks kohtumisteks.
- teha selgitustööd võrgustikus - iga valimisõiguslik puudega kodanik valima!
5. OTSUSTATI:
- Foorum koguneb koosolekule iga kuu 2. neljapäeval kell 15.00 Endla 59
- Koostöökogu kokku kutsuda märtsis
- Koostöökogu päevakorda võtta protseduurilised küsimused: dokumentide kooskõlastusringi läbimisel küsida, kas töögrupi liige on nõus dokumendile oma nime lisama; arvamuse saamiseks tuleb dokumendi eelnõu laiali saata 2 nädalat varem.
Koosoleku juhataja H. Luik
Protokollija A. Lõoke |