Pressiteade
22. Jaanuar 2009
Heategevusprojekt kõnniroboti hankimiseks aitab 800 liikumispuudega last
Eraalgatuslik heategevusprojekt „Aitame liikumispuudega lapsi kõndima“ hakkab koguma raha, et soetada 4-12 aastastele liikumispuudega lastele kõnnioskuse omandamiseks või taastamiseks vajalik kõrgtehnoloogiline kõnnirobot Pediatric Lokomat. Projekti läbiviijaks on Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit, ligi 3,5 miljonit krooni maksev seade tahetakse paigaldada Viljandi Haiglasse.
„Perekond Lutsu algatus on ülimalt teretulnud,“ ütles Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu president Ants Leemets. „Meil on palju võimalusi head teha kui tahtmist on, rahva hulgast tuleb rohkesti häid ettepanekuid. Me oleme otsustanud, et Šveitsis valmistatava laste raviks mõeldud kõnniroboti ostab ära MTÜ Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit, kes annab selle lepingu alusel tasuta kasutamiseks ja haldamiseks üle Viljandi Haiglale. Vahendid roboti ostmiseks on kavas hankida annetustena fondidelt, asutustelt, eraisikutelt, ettevõtjatelt ja mujalt,“ ütles Ants Leemets.
Ants Leemetsa sõnul on täiskasvanutele mõeldud analoogiline kõnnirobot Eestis olemas, kuid see ei võimalda osutada teenust 4-12 aastastele lastele. “Samas on just selles vanuses liikumispuudega laste jaoks õige kõnnimustri omandamine eriti vajalik,“ lisas Ants Leemets.
Esimesena pani heategevusprojektile õla alla HKScan Baltikumi kontsern.
„Kõnniroboti abi vajab Eestis ligikaudu 800 liikumispuudega last,“ ütles projekti algatanud perekonna esindaja, Viljandimaal elav pensionär Ako Luts. „Paralleelselt tavalise füsioteraapia ravile on kasvueas liikumispuudega lapsele vajalik kõnnimustri arendamine kõnnirobotil. Kõnnirobot on võimeline ühesugust liigutust ühe treeningu vältel sadu kordi läbi viima, tavalise füsioteraapia tunni jooksul pole selline ühetaoline kõnnimuster ja kõnni intensiivsus võimalik.“
„Kõnnirobot Lokomat aitab arendada või taastada laste närvisüsteemi defektide tõttu kahjustatud kõnnimustrit,“ ütles Tartu Ülikooli kinesioloogia ja biomehaanika labori juht professor Mati Pääsuke. „Lokomat pakub täiustatud ja funktsionaalset, spetsiifiliselt programmeeritavat tugi-liikumiselundkonna teraapiat. Liikuv elektrooniline kõnniortoos suunab patsiendi jalgu trenažööril, võimaldades kohandada kõnnimustri ja juhtimistegevuse vastavalt patsiendi individuaalsetele vajadustele.“
Videomaterjal:
http://www.hocoma.ch/en/products/pediatric-lokomat/videos/cp/gehen-mit-dem-pediatric-lokomat-en/
http://www.hocoma.ch/en/products/pediatric-lokomat/videos/cp/
Fotod:
http://www.hocoma.ch/uploads/pics/lp_lg_affoltern_p1_0601_001_cropped_01.jpg
http://www.hocoma.ch/uploads/pics/lp_lg_affoltern_p4_0601_001_cropped.jpg
Lisainfo:
Ants Leemets, MTÜ Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu president:
50 13584; e-mail: ants@svm.ee
Auli Lõoke, MTÜ Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht
672 0223; 52 93144, e-mail: elil@elil.ee
Mati Pääsuke: TÜ Kehakultuuriteaduskonna kinesioloogia ja biomehaanika labori juhataja
51 84874; e-mail: mati.paasuke@ut.ee
Ako Luts, projekti algatanud pere esindaja
50 63697; e-mail: vahelaane@hot.ee |