[Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit]

ELIL tänab!

LaheotsaEesti PaevalehtChess24.eePereTere ASHariboHome4youTallinkHasartmängumaksu NõukoguKalev
Boga-video Puude Taga On Inimene

Organisatsioonist

Liikmesühingud
Põhikiri
Tegevusprogramm
Juhatus, tegevaparaat

Teated

Liidu teated
Pressiteated
Juhatuse protokollid
Foorum
Koostöökogu
Kirjandus / trükised
Tagasiside

Meedia

Pildid
Mihkli fotoalbum
Videoteek

Jälgi meid Facebookis!
Jälgi meid Facebook'is!

[In English]

[ Toe Typed Page ]


'

Prindi dokument

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu pressiteade
06.10.2009

Eesti invaliikumise grand old man  Mihkel Aitsam tähistab 80. juubelit

Eesti invaliikumisele üks alusepanijatest Mihkel Aitsam tähistab reedel, 09. oktoobril oma 80. sünnipäeva. Seda pidulikku sündmust tähistame Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskuses (Endla 59) kell 10 algava piduliku aktusega.

Varases lapseeas põetud lastehalvatus seadis liikumisvõimele piirid, kuid ema-isa oskasid poega kasvatada teadmises, et ta pole teistest halvem. Arvestades aega, millal noormees sirgus, polnud see sugugi kerge ülesanne. Füüsilise puudega inimesed olid toonases ühiskonnas „nähtamatud kodanikud“. Raskusi trotsides lõpetas noor Mihkel Tallinna Polütehnilise Instituudi insener-energeetiku diplomiga. Edasine erialane karjäär tipnes ETKVL Arvutuskeskuse peainseneri ametikohaga.

Isiklikud kogemused kinnitasid puudega inimeste põhiprobleemi – tõrjutust ühiskonnas. Tuli võidelda selliste õiguste eest, mille peale tänasel päeval ei tulegi. Nii on Mihkel Aitsam esimene puudega inimene Eestis, kellele väljastati erandkorras autojuhiload, luba selleks tuli taotleda Moskvast.

Käsijuhtimisega autode levik Eestis andis enam, kui ainult liikumisvabaduse. Nii võib 1980. aastal AUTOMI juurde loodud käsijuhtimisega autode sektsiooni pidada liikumispuudega inimeste organiseerumise alguseks antud ajahetkel lubatud vormis. Mihkel Aitsam on toonast aega meenutades öelnud:  „Vaevalt et keegi aimas, et paneme aluse invaliidide „ärkamisajale” omaaegses NSV Liidus – plahvatuslikult kiirele protsessile, mis viis invaspordi ja invaühingute tekkele nii Eestis kui kogu endises NSVL-s.”

Tänasel juubilaril on kiirelt alanud organiseerumise protsessis olnud alati kandev roll – ta on olnud Eesti Invaühingu, Eesti Invaühingute Liidu, Tallinna Liikumispuudega Inimeste Ühingu esimees.

Mihkel Aitsam on viimase ajani olnud aktiivne projektijuht Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidus, viies ellu südamelähedasel teemal – puudega inimese sotsiaalpsühholoogiline rehabilitatsioon – kirjutatud projekte. Probleemide sügavamaks tundma õppimiseks on ta töötanud vabatahtliku kriisinõustajana Tallinna Kriisiabikeskuse öisel valvetelefonil, samuti asutanud psühholoogilist toetust osutava MTÜ „Ma kuulan Teid“.

Rääkides Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusest, SA Karaski Keskusest või kunagisest AS Eesti Ortopeedia, ei saa me üle ega ümber Mihkel Aitsamist. Ta on olnud nende asutuste loomisel üks ideeandja, asutaja ja ülesehitaja.

Oma rikkalikke kogemusi on ta jaganud noortega – lugenud invapsühholoogia loenguid nii Tallinna Pedagoogilises Instituudis kui Tallinna Pedagoogilises Seminaris.

Juubilari rolli invaliikumises on võimatu üle hinnata. 2001. aastal omistas Vabariigi President Mihkel Aitsamile teenete eest invaliikumises Eesti Punase Risti III klassi teenetemärgi.

 

Lisainfo:

Auli Lõoke, Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht
5293144, 6720223
elil@elil.ee

Sa oled 48598804. külaline
Esileht