[Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit]

ELIL tänab!

OrdiKalevTere ASKaitseväe LogistikakeskusTAKAnvolAS Alexela OilVunder SkizzeSaku ÕlletehasMeira
Boga-video Puude Taga On Inimene

Organisatsioonist

Liikmesühingud
Põhikiri
Tegevusprogramm
Juhatus, tegevaparaat

Teated

Liidu teated
Pressiteated
Juhatuse protokollid
Foorum
Koostöökogu
Kirjandus / trükised
Tagasiside

Meedia

Pildid
Mihkli fotoalbum
Videoteek

Jälgi meid Facebookis!
Jälgi meid Facebook'is!

[In English]

[ Toe Typed Page ]


'

Prindi dokument

Uudis Adeli Rehabilitatsioonikeskusest
KEHA PINDRÕHU MÕÕTMISE SÜSTEEM
(Interface Pressure Measurement System, IPMS)

 

1. Sisu

Olavi Murros ICF Group OY-st koolitab Adeli Rehabilitatsioonikeskuse spetsialistidele pindrõhu süsteemiga töötamiseks
Olavi Murros ICF Group OY-st koolitab Adeli Rehabilitatsioonikeskuse spetsialistidele pindrõhu süsteemiga töötamiseks

Keha pindrõhu mõõtmise süsteem (Interface Pressure Mapping System) on lapse või täiskasvanu kehaasendi hindamiseks mõeldud tõenduspõhine tehniline aparatuur, mida on kasutatud viimase dekaadi jooksul edukalt kogu maailmas terviseetenduslikul, meditsiinilistel ning rehabilitatsiooni eesmärkidel. IPMS loetakse kõige tulemuslikumaks, mitmekülgsemaks ja täpsemaks vahendiks keharaskuse jaotumise hindamise osas ning asendi korrigeerimist abistava vahendina.

Süsteemis kasutatakse mitmeid erineva suurusega sensormatte, mis võimaldavad  hinnata  liigse keharaskusega piirkondade riski nahakahjustuste tekkimise osas.  Sensormatt asetatakse ratastoolikasutaja istmiku, istmiku ja seljaosa või kogu keha alla. Arvutiga ühendatud süsteem võimaldab täpset  riskipiirkondade kaardistamist  inimkeha kokkupuutel alusega (tool, iste, ratastool, voodi). 

Andmete  alusel saab istumisasendit korrigeerida, istme kohanduste abil on võimalik ennetada pikka aega istuvas asendis töötava inimese või ratastoolikasutajate naha hõõrdumist ja püsivaid nahakahjustusi (lamatisi), mille ravi on väga keeruline, pikaajaline ja kulukas. Uuemates uuringutes tuuakse esile pikaajalist süvakudede kahjustust, kas enne või pärast nahakahjustuse teket, mis võib viia lihasatroofia, vereringe- ja ainevahetushäireteni.

Enamuses Euroopa, Põhjamaade ja Ameerika maades kuuluvad kõik ratastoolikasutajad või muud istuvas/ seisvas asendis töötavad isikud regulaarsele pindrõhu mõõtmise teenusele kas riiklikes tervishoiu- ja rehabilitatsiooni või abivahendi alastes kompetentsikeskustes.

Regulaarse skriiningu (vähemalt 1 kord aastas) eesmärgiks on vältida pindrõhu mõõtmise teenuse abil ratastoolikasutajatel lamatiste teket, nende tekkimisel on võimalik pindrõhu mõõtmise abil ratastoolikasutaja asendit kohandada ja korrigeerida nii, et vältida kerge astme   lamatise edasi arenemist raske astme lamatiseks, mis vajab juba kirurgilist sekkumist. Tehniliste kohandusmaterjalide ja õige istmepadja valikuga  saab abivahendi tehnik muuta kasutaja asendit füsioloogiliselt paremaks ja riskivabamaks lamatise süvenemise osas.

Euroopa ja Ameerika arenenud maade tervishoiu- ja rehabilitatsioonisüsteemis kasutatakse aastakümneid antud teenust mõõtmaks istuvas sundasendis töötava või osalise või täieliku liikumispuudega inimeste elukvaliteedi parandamiseks. Selle kaudu hoitakse kokku  kõrgeid ravikulusid ja parandatakse inimeste elukvaliteeti.

Eesti Vabariigis tänaseni vastav aparatuur ja kontseptsioon puudus, mistõttu on lamatiste ravi Haigekassa seisukohalt pikaajaline ja kulukas ning kliendile väga ebameeldiv ja valulik. Tänu Šveitsi riigi abile ja Eesti Sotsiaalministeeriumi toetusele on saanud see kaasaegne ja vajalik seade alates aastast 2011 kättesaadavaks ka Eestis.

Adeli Rehabilitatsioonikeskuse abivahendi tehnik Andrus Ilves katsetamas uue seadmega töötamist
Adeli Rehabilitatsioonikeskuse abivahendi tehnik Andrus Ilves katsetamas uue seadmega töötamist

Hädavajalik on  luua riiklikult doteeritav vastav uus tervishoiu- ja/või rehabilitatsiooniteenus, kuna olemas on teenust vajav kontingent ja Adeli Rehabilitatsioonikeskuses seadme kasutamise kompetents. Praegu ei rahastata ratastoolikasutaja keha pindrõhu mõõtmise uuringut ei Sotsiaalkindlustusameti ega Haigekassa poolt, samas loodab Adeli Rehabilitatsioonikeskus  käivitada vastava teenuse klientidele tasuta juba käesoleval aastal projektipõhise finantseeringuga. Vastava teenuse järele on vajadus 11% Eesti elanikkonnast, (erivajadusega inimesed, kes kasutavad ratastooli), kõikide staatiliste sundasendis töötavate inimeste näol, keda on 19% elanikkonnast. MTÜ Diana Arenduskeskus soovib koostöös Eesti Liikumispuudega Inimeste Liiduga  alustada Eesti erinevates piirkondades elavatele ratastoolikasutajatele  pindrõhu mõõtmise uuringutega. Eesmärgiks aidata planeerida istmekohandusi ja seeläbi ennetada ratastoolikasutajatel lamatiste teket.

2. Kasutegurid
  • Vähendab haavandite ja  sidekoe kahjustuste esinemise juhte, kiirendab tekkinud lamatiste, haavandite ja naha kasvajaliste moodustiste ravi.
  • Võimaldab optimaalseimat istumispadja ja seljatoe valikut erivajadusega kliendile ja ergonoomilist istumisasendit.
  • Teaduspõhine istmepatjade valik ja asendi korrektsioon klientidele, kes on sundistuvas asendis, võimaldab ennetada luu-ja lihaskonna fikseerunud väärasendite ja deformatsioonide teket.
  • Pakub pikaajaliselt töös istumisasendit kasutavatele klientidele mugavaimat ja  optimaalseimat asendit.
  • Vähendab ebaõigetest istumispatjade valikust tingitud abivahenditele eraldatud riigi rahastamise ebaefektiivset kasutust.

Hille Maas, füsioterapeut,                                                                                                         
Adeli Rehabilitatsioonikeskuse arendus- ja koolitusjuht

Sa oled 48598803. külaline
Esileht