Lugupeetud liikumispuudega inimesed!
Käesoleva aasta algul sai rehabilitatsiooniteenus riikliku sotsiaalteenuse staatuse ja riikliku rahastamise vastavalt Vabariigi Valitsuse määrusele nr. 52 (17.03.2005).
Teenus, mis sisuliselt on sotsiaalpsühholoogiline rehabilitatsioon, seab eesmärgiks õnnetuse või haiguse läbi puude saanud inimese ja tema pere toetamise.
Igasuguse puude teke on kannatanule katastroof. Kuidas elada edasi? Sõltuvalt isiksusest, eelneva- test elukogemustest ja puude iseloomust kukub vähemal-suuremal määral kokku senine maailm:
- kaob sotsiaalne identiteet - tegemist on eneseväärikuse, inimsuhete, töö ja üldise tegevus- vabaduse kaotusega;
- puudub valmisolek ja oskus omandatud puudega toime tulla, muutunud elukoormust ja eluvastutust kanda;
- lootus, et kehalise paranemisega kaasneb iseeneslik identiteedi taastumine, ei ole tavaliselt põhjendatud, probleemid ainult kuhjuvad.
Inimest ei tohi tekkinud muredega üksi jätta, psühholoogiline abi ja nõustamine on vältimatud.
Karaski Keskus Põlvamaal on seda pakkunud 1994.aastast.
Karaski Keskus ehitati 1990-1994 Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu poolt Soomes nähtu-kogetu põhjal kohanemiskeskuseks. 1999. aastani toimusid seal ELILi initsiatiivil populaarseid rehabilitatsioonilaagrid. Need laagrid olid esimene samm läänemaise nõustumis-kohanemisabi mudeli rakendamisel Eestis.
1.märtsist 2005 rakendunud rehabilitatsioonimäärus võimaldab uuesti alustada selliste kohanemis- laagrite läbiviimist. Karaski Keskus on atesteeritud rehabilitatsiooniasutus oma meeskonnaga. Sotsiaalpsühholoogilist rehabilitatsiooni viiakse läbi erinevate puudeliikidega inimestele.
Kogenud psühholoogid ja sotsiaaltöötajad viivad läbi grupi-, pere- ja individuaalset nõustamist:
- töösse kaasatakse tugiisikud, kes on samalaadse kriisi läbi elanud ja suudavad oma isiklikule kogemusele toetudes aidata mõtestada muutunud olukorda ja leida lahendust küsimusele: kuidas elada edasi?
- professionaalne abi õpetab inimest oma puuet aktsepteerima ja sellega toime tulema, mis on eluga edasimineku eelduseks;
- perenõustamine on vajalik pereliikmetele šokist ülesaamiseks ja perede säilimiseks;
- tugeva perekonna toel on puudega pereliikme naasmine tavaellu tunduvalt kiirem.
Grupinõustamise eeliseks on puudega inimeste omavaheline suhtlemine, kogemuste vahetamine, teadmine, et ollakse koos saatusekaaslastega, kes on silmitsi samade probleemidega. Seda kogemust ei asenda mingil juhul üksnes individuaalne nõustamine.
Karaski Keskusesse tulekuks on vaja:
- kas kohaliku pensioniameti suunamiskirja rehabilitatsiooniplaani koostamiseks
- või kohaliku pensioniameti suunamiskirja rehabilitatsiooniteenusele, mille aluseks on mõne teise rehabilitatsiooniasutuse poolt koostatud rehabilitatsiooniplaan. Sellel plaanil peab olema ette nähtud vajadus psühholoogi ja sotsiaaltöötaja nõustamisele.
- Tingimata peab suunamisel olema märge, et Sotsiaalkindlustusamet tagab teenuse osutusaegse majutuse (4-5 päeva) maksumuse.
- Kui rehabiliteeritav elab väljaspool Põlva maakonda, tasutakse talle sõidukulud kuni 500 kr.
Paljud abivajajad pole kursis sellise grupitöö võimalustega Karaski Keskuses. Seepärast on oluline vastava teabe tutvustamine ja levitamine nii invaorganisatsioonide, sotsiaaltöötajate, pensioniametite kui arstide poolt.
Kutsume teid üles selles teavituskampaanias osalema, et informatsioon kõigini, kes seda vajavad!
Lisainfo:
Mihkel Aitsam,
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit
55 42126; 6722892
mihkel.aitsam@mail.ee
elil@elil.ee
http://www.hot.ee/karaski/ |