Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu juhatuse koosolek
19.10.2007
Algus kell 15.00
Lõpp kell 17.00 Endla 59, Tallinn
Koosolekust võtsid osa juhatuse liikmed K. Kikkas, J. Järve, T. Sihver, K. Neering ja tegevjuht A. Lõoke
Koosolekult puudusid A. Leemets, K. Urb, Ü. Aasma
Koosolekut juhatas K. Neering, protokollis A. Lõoke
PÄEVAKORD:
1. Kohtumisest sotsiaalministriga 16.10.07 A. Lõoke
2. Puudelisust puudutavast terminoloogiast A. Lõoke
3. Tegevjuhi ja raamatupidaja töötasust
4. Muudatusest eelarves ja projektides
5. Laureaadi nimetamine autasustamiseks puuetega inimeste päeval 02.12.2007
6. Informatsioon
6.1 Tänuürituse Aasta Tegu 2007 külalistest
6.2 AS Kaupmees & KO annetus
6.3 ELILi taotleb delikaatse andmetöötleja staatust
6.4 Starman AS koolitusest
6.5 Tegevjuht lähetuses Odessas 23.-26.10.07
6.6 Keelekoolitus ühingute aktiivile 26.10.07 Endla 59
ARUTATI JA OTSUSTATI
1. A. Lõoke andis ülevaate kohtumisest minister Maripuuga 16.10.07 (vt. LISA 1 ministriga kohtumise protokoll). Põhilised muudatused PISTSises 2008.aastast:
1. kahe eagrupi asemel on 3 - lapsed, tööealised, pensioniealised;
2. tõuseb tööealiste puudetoetus 30%, teistel jääb endiseks;
3. lisandub töötamise toetus alates 01.10.2008;
4. muutub puude määramise printsiip - lapsed ja eakad: kõrvalabi vajadus; tööealised - lisakulude kompenseerimine (alates 01.10.2008);
5. ei määrata enam tähtajatut puuet.
Põhilised vaidlusküsimused sotsiaalministeeriumis PISTSise töögrupi viimastel koosolekutel olid:
- taheti kehtestada funktsioonikaotuse protsent, millest allapoole jäänud poleks kvalifitseerunud seaduse subjektiks ja millega foorum ei nõustunud (nüüd eelnõust kõrvaldatud);
- jõustada seadus 01.01.08 asemel 01.02.08, mis nulliks tööealistel jaanuarikuu puudetõusu (praegugi eelnõus). Põhjendatakse infotehnoloogilite lahenduste keerukuse ja kallidusega.
Põhiliseks probleemseks kohaks on saanud eakad, keda KOVid pole valmis oma hoole alla võtma ja seetõttu saavad edasi riiklikku puudetoetust vanade määrade alusel. Foorumi seisukoht kohtumisel oli, et ka eakate puudetoetused peavad tõusma 30%, mis nõuaks lisaraha riigieelarvesse ca 100 miljonit krooni. Minister pakkus varianti tööealistele mõeldud raha jagada ühtlaselt tööealistele ja pensioniealiste vahel ja palus selle kohta foorumilt 24. oktoobriks vastust koos arvamusega eelnõu kohta. Milline on ELILi juhatuse seisukoht?
OTSUSTATI: 2008.aastaks eraldatud vahenditest tuleb tõsta tööealiste puudetoetusi, mitte jagada see täiskasvanud inimeste koguarvule. Tööealistest puudega inimestest töötab ainult ca 16%. Töövõimetuspension on vanaduspensionist tunduvalt väiksem. Pensioniealiste inimeste puudetoetuste tõusuks 30% tuleb valitsusel eraldada lisaraha.
Puudetoetuste tõus tööealistele tuleb jaanuarikuu eest tagasiulatuvalt välja maksta.
2. Seoses rahvusvaheliste dokumentide tõlkimisega eesti keelde (n. ÜROs vastuvõetud Puuetega inimeste õiguste kaitse konventsioon) on kerkinud üles terminoloogilised küsimused. Konflikt on selles, et inglise keeles on eri terminid märgistamaks puuet
1) kui inimese organismi probleem (impairment)
2) kui puudega inimese probleemid suhtes keskkonnaga (disability)
Meil kasutatakse mõlemal puhul mõistet puue, mis teatud kontekstis ei pruugi edasi anda mõiste täpset sisu ja võivad tekkida arusaamatused. Sotsiaalministeeriumi terminoloogia- komisjon palus EPI Kojal välja selgitada, millist terminoloogiat tahavad puudega inimesed ise kasutada nende kahe mõiste tähistamiseks. Diskussioon ELILi listis pakkus lahenduseks (väga oldi vastu vaegur ja vaegurluse mõistele, mida soovitavad ametnikud ja mõistele invaliid):
1. puue, puudega inimene - termin inimese organismi funktsiooni tasandil (impairment);
2. erivajadus, erivajadusega inimene - puudega inimene, kel keskkonnaga toimetulekul on erivajadused - transport, kohandused, abiline jne (disability).
OTSUSTATI: toetada terminite kasutamist järgmiselt:
puue, puudega inimene (impairment)
erivajadus, puudest tingitud erivajadusega inimene (disability)
3. OTSUSTATI: tõsta alates 01.11.2007 tegevjuhi töötasu 2000 krooni ja raamatupidaja töötasu 500 krooni võrra kuus.
4. A. Lõoke informeeris, et sel aastal jääb realiseerimata Infolehe väljaandmise projekt ja palus luba rahalised vahendid kasutada täiendava koolituse läbiviimiseks. Küsimus on EPI Fondi juhatajale selgitatud, kes nõustub sellega, kui vastava otsuse teeb juhatus.
OTSUSTATI: kasutada Infolehe väljaandmiseks ettenähtud rahalised vahendid täiendavate koolituste läbiviimiseks.
5. OTSUSTATI: esitada kandidaadiks puuetega inimeste päeval autasustamiseks LAINE VALLI - Tapa Liikumispuudega Inimeste Ühingu esimees.
Põhjendus: Laine Valli on ühingu kauaaegne ja lugupeetud esimees, kellel on kaalu kohalikus omavalitsuses liikumispuudega inimeste õiguste eest seismisel. Eelmisel aastal muudeti Rakvere AEKi otsusega Laine Valli puude raskusaste raskest keskmiseks. Otsuse vaidlustas L. Valli SKA vaidekomisjonis, kes jättis selle muutmata. Seejärel pöördus
L. Valli otsuse tühistamiseks kohtusse. Kohtuistungi k.a. septembris L. Valli võitis. Juhtumit kajastati laialdaselt meedias. Juhatus tahab esile tõsta L. Valli kodanikujulgust ja visadust oma õiguste jalule seadmisel. Teada on, et paljud puudega inimesed ei pöördu oma õiguste kaitseks kohtusse, kuna selleks puudub nii vaimne kui füüsiline jaks. Juhatus leiab, et
L. Valli käitumine on julgustavaks eeskujuks paljudele ja väärib puuetega inimeste päeval äramärkimist.
6. Informatsioon
6.1 Tänuürituse kutse võttis vastu pr Evelin Ilves.
6.2 AS Kaupmees & KO annetas 75 000 kr ELILi tegevuse toetamiseks.
6.3 ELILi taotleb delikaatse andmetöötleja staatust, et lihtsustada puudega tudengite leidmist EHISe (Eesti Hariduse Infosüsteem) andmebaasi abil.
6.4 Starman AS telefonimüügi operaatorite koolitus viiele liikumispuudega inimesele viiakse läbi 26.-28.10.07 Endla 59 firma koolitaja poolt. Koolituse eduka läbimise korral saavad õppurid firmas töökoha kodutöö vormis.
6.5 Tegevjuht viibib lähetuses Odessas 23.-26.10.07, kus toimub Ukraina invaliidide liidu poolt organiseeritud rahvusvaheline foorum endistele liiduvabariikidele. Eesmärgiks on arutada, kuidas survestada riikide valitsusi reaalselt ellu viima ÜRO Puuetega inimeste õiguste konventsiooni põhimõtteid. Tegevjuht viibib lähetuses EPIKi liikmesorganisatsiooni esindajana, lähetuse kulud katab EPIK.
6.6 26.10.07 toimub Endla 59 keelekoolitus liikmesühingute aktiivile. Seminari viib läbi Addenda koolitaja Ene Sepp, osalejad saavad koolituse läbimise kohta tunnistuse.
Järgmine juhatuse koosolek toimub 15.11.2007 kell 15.00 Endla 59, Tallinn
Koosoleku juhataja K. Neering
Protokollija A. Lõoke
|