Sületeenus Tallinna Autobussijaamas
Selle aasta detsembrist abistab Tallinnast reisi alustavat või Tallinna saabuvat liikumispuudega inimest bussi sisenemisel või väljumisel turvatöötaja.
Liidu juhatuse liikme, Tiia Sihveri ettepanekul võtsime ühendust Securitas Eesti AS ja Tallinna Autobussijaama juhtidega, kes suhtusid ratastoolikasutajate muresse äärmiselt mõistvalt ja aitasid välja töötada parima lahendusvariandi sõitjate abistamiseks. Lepiti kokku telefoninumber, kuhu tuleb eelnevalt teatada kas bussi saabumis- või väljumisaeg ja muud üksikasjad. Märkimist väärib, et turvatöötajad teevad seda kõike vabatahtliku töö vormis, tasu küsimata.
Teenuse kasutaja ei pea olema tingimata ratastoolikasutaja. Loodetavasti kõik teavad, et puudega laps (olenemata puude raskusastmest) ja sügava puudega inimene saab sõita Eesti piires tasuta. Selleks müüakse 0-maksumusega pilet.
Helistada tuleb numbril 50 79526. Telefonil vastab Securitase teenistusjuht, kes paneb kirja kuupäeva, bussi saabumise või väljumise kellaaja, teie telefoninumbri ja muud täpsustamist vajavad üksikasjad. Kokkulepitud kellaajal saadetakse inimene bussile või aidatakse bussist maha. Kui mobiil ei vasta (n. sai ootamatult aku tühjaks), helistage 613 9218, see on Securitase korrapidaja number, andke vajalik info ja korrapidaja edastab selle teenistusjuhile. Tallinnas on ööpäevane turvavalve. Helistada võiksite siis, kui sõit on kindel — pilet juba ostetud. Aga mitte liiga vara, hästi sobib reisipäeva hommik.
Kuidas turvamees teid aitama peab, juhendate ise. Kuna jaamas on kaks turvatöötajat, ei peaks keegi oma kehakaalu pärast sõidust loobuma. Kuidas ratastool kokku käib ja kuidas pidurid peale panna, õpetate samuti teie.
Kel pikk sõit seljataga ja vajadus Tallinna bussijaamas tualetti kasutada, andke sellest märku turvatöötajale, kes viib teid läbi Cargobusi sissepääsu invatualetini (jaamas avalik invatualett praegu puudub).
Bussijaama ülem lubas astuda samme, et bussides kohad 1 ja 2 oleksid broneeritud liikumispuudega inimestele ja müüdaks välja viimastena. Esimestele istekohtadele on tunduvalt lihtsam aidata kui bussi tahaotsa.
Selline abistamine on praegu reisi ühes otsas, Tallinnas. Teises otsas peab ratastooliinimene praegu ikkagi ise hoolt kandma, et leida endale abistaja.'
Tiia Sihveri eestvedamisel sai lahendatud väike, aga ratastoolikasutajale oluline probleem. Seda küll esialgu vaid Tallinnas, aga loodud sai pretsedent, millele toetudes edasi minna. Loogiline, et selline tugiteenus peab olema ametlik, tasustatav, mitte vastutulelikkuse korras osutatav, nagu praegu Tallinnas sai kokku lepitud. Liikumisvabadus on üks inimese põhiõigusi. Vähemalt seni, kuni liikumispuudega inimesel, eriti ratastoolikasutajal, puudub võimalus kasutada ligipääsetavat transporti, peab teenus olema reguleeritud ja finantseeritud riiklikul ja/või kohalike omavalitsuste tasandil. Selleni jõudmiseks läheb veel aega. Nüüd on teil, ühingute juhtidel ja oma piirkonna liikumispuudega inimeste eestseisjatel, Tallinna näidet eeskujuks tuues, võimalik asuda läbirääkimistele kohapealsete bussijaamade haldajatega. Otsida üheskoos võimalusi, et ka reisi teine ots saaks sõbralikult abistatud.
Auli Lõoke, tegevjuht |