Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu pressiteade
08.02.2010
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit tutvustab Tallinna üldhariduskoolide ja noortekeskuste ligipääsetavuse kaardistustulemusi
Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet ning Spordi- ja Noorsooamet sõlmisid möödunud aasta sügisel Eesti Liikumispuudega Inimeste Liiduga lepingu, mille sisuks oli 72 üldhariduskooli ja 11 noortekeskuse hindamine ja kaardistamine liikumis- ja nägemispuudega inimeste erivajadusi silmas pidades.
Mahukast projektist tehakse kokkuvõtteid 15.veebruaril toimuval ümarlaual, millest võtavad osa töö tegijad liikumispuudega inimeste liidust ja Tallinna liikumispuudega inimeste ühingust, esindajad Tallinna erinevatest ametitest, linnaosavalitsuste töötajad, koolide ja noortekeskuste haldajad. Kõik huvilised, keda puudutab liikumisvabaduse temaatika, on oodatud kell 15.00 algavale mõttevahetusele Tallinna puuetega inimeste tegevuskeskusesse Endla 59.
Projektimeeskonna liige Sven Kõllamets avab projekti tagamaid, andes ülevaate erivajadustega noorte õppimis- ja tegutsemisvõimalustest Tallinnas, mille avardumisele tehtud töö tahab kaasa aidata.
Projektimeeskonna juht Jüri Järve tutvustab andmekogumise metoodikat, analüüsi-võimalusi ja veebilahendust, kus info avaldatakse. Kogutud andmed on liidetud üle-eestilise liikumisvabaduse portaaliga www.liikumisvabadus.invainfo.ee. Nimetatud portaali kogutakse liidu projekti raames infot ehitiste ja rajatiste ligipääsetavusest üle Eesti. Tallinna koolide ja noortekeskuste ligipääsuinfo avaldamine selles portaalis võimaldab teabe kiiret kättesaadavust nii liikumistakistustega noortele tallinlastele kui ka huvilistele väljastpoolt pealinna. Portaal on kättesaadav ka Tallinna kodulehel.
Lisaks vormistati kaardistamise tulemused aruandena, kus on kõik üldhariduskoolid ja noortekeskused eraldi kirjeldatud, lisatud fotod ja selgitused ning soovitused liikumisolude parandamiseks nii hoone sees kui väljaspool seda. Selle projekti kõige mahukama töö tegid objekte ratastoolis läbides kaardistajad Arko Vool ja Sven Kõllamets ning nägemispuudega Christel Sogenbits koos abistajatega. Nende sõnul leidub liikumisabivahendeid kasutatavatele noortele hästi kohandatud koole ja noortekeskusi, kus abistamise vajadus on minimaalne. Valdavalt on tegemist siiski nõukogude-aegsete ehitistega, kus polnud kombeks liikumisvabadusega arvestada. Nii on 72st koolist täieliku juurdepääsuga 18, piiratud juurdepääsuga 13 ja juurdepääsuta 41 ehitist. Noortekeskuste puhul on vastavad arvud 3, 5 ja 3.
Christel Sogenbits nentis, et kui liikumispuudega õppurite vajadustega siiski püütakse arvestada, siis nägemispuudega noorte jaoks kohandused ja märgistused praktiliselt puuduvad.
Kogutud info põhjal saavad Tallinna vastavate valdkondade eest vastutajad koostada nii lühi- kui pikaajalisi kavasid olukorra parandamiseks. Liikumispuudega inimeste liit ja Tallinna liikumispuudega inimeste ühing pakuvad ka siin koostööd – konkreetsete tööde planeerimisel nõustamist oskusteabega ja kohanduste tegemisel liikumisvabaduse testimisega.
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit tunnustab Tallinna Linnavalitsuse suurt tähelepanu ja tahet pealinna ligipääsetavuse probleemide lahendamiseks. 2006.a kaardistati ja avaldati veebiportaalis info 600 Tallinna olulise ehitusliku objekti kohta, 2007.a kaardistati kolm ekskursioonimarsruuti (Toompea, all-linn ja Kadriorg). Lisaks Tallinna noortekeskuste ja üldhariduskoolide ligipääsu kaardistamisele hinnati läinud aastal ka Pirita turismi-marsruute ja nende piirkonda jäänud vaatamisväärsustele ligipääsu. Töid rahastati linna eelarvest.
Lisainfo:
Auli Lõoke,
Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu tegevjuht
5293144, 6720223
elil@elil.ee
Jüri Järve, projektijuht
5010127
jyri@invainfo.ee