Parkimiskaarte väljastavad kohalikud omavalitsused. Info (vastuvõtuajad, asukoht) on kõikide omavalitsuste veebilehtedel. Sellekohast infot võib küsida ka oma sotsiaaltöötajalt. Reeglid parkimiskaardi taotlemisel on ühesugused kõikjal, lisame siia protseduurist ülevaate saamiseks Tallinnas kehtiva korra:
Tegevusjuhend liikumispuudega inimese sõiduki parkimiskaardi taotlemiseks Tallinnas
- Parkimiskaardi väljastamise aluseks on perearsti või raviarsti teatis (Lisa 1- vaata kirja lõppu. Teatise vorm on arstil olemas). Arst hindab isiku liikumistakistust ja toimetulekuvõimet. Isik peab vastama järgmistele kriteeriumitele:
1) alajäsemete liikumisfunktsiooni häire, kui kasutatakse abivahendeid (alajäseme protees, kepp, kargud, ratastool jms); 2) nägemispuue – täielik nägemise kaotus (nägemisteravus kummagi silmaga ei ületa 0,01, vaateväljad ahenenud 5 kraadini), vaegnägija (nägemisteravus kummagi silmaga ei ületa 0,08, vaateväljad ahenenud 15 kraadini); 3) muu raskekujuline üldhaigestumine, mille tõttu käimine on tugevalt raskendatud.
- Parkimiskaart väljastatakse isiklikult puudega inimesele, lapsekaart väljastatakse lapsevanemale või hooldajale (kättesaamisel esitada lapse sünnitunnistus, eestkostet või hooldust tõendav dokument).
NB!
Tallinna Transpordiameti linnatranspordi osakond võtab taotlusi vastu Vabaduse väljak 7, Linnavalitsuse Teenindusbüroos (Roosikrantsi tn. poolne sissekäik) laud 3.
Vastuvõtuajad: Esmaspäev 8.15 - 18.00 Teisipäev 8.15 - 17.00 kolmapäev 8.15 - 17.00 Neljapäev 8.15 - 17.00 Reede 8.17 - 14.00 Lõuna 12.15-13.00 Info tel 640 4456.
- Kaardi taotlemiseks esitada kaardi väljastajale:
1) isikut tõendav dokument (pass, ID-kaart, juhiluba); 2) arsti teatis parkimiskaardi taotlemiseks; 3) parkimiskaarti taotleva isiku foto 3 x 4 cm.
Kaardi eest tasuda 40 krooni Tallinna Linnakantselei finantsteenistuse arvele nr 10220077495010 Ühispangas, viitenumber 5257050050050222. Selgituseks märkida ees- ja perekonnanimi ning “invakaart”.
Internetipanga teenust on võimalik kasutada kohapeal.
Parkimiskaardi väljastamisel ja kasutamisel lähtutakse järgmisest seadustest:
1) Liiklusseadus
§ 54. Liikumispuudega inimese sõiduki parkimiskaart
(1) Liikumispuudega või pimeda inimese liiklemise tagamiseks antakse talle käesoleva seaduse lisa 2 kohane teda teenindava sõiduki parkimiskaart.
(2) Liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki parkimiskaartide trükkimist korraldab ja väljaandmise tingimused kehtestab sotsiaalminister.
(3) Parkimiskaardi väljaandmise aluseks on arsti teatis.
(4) Parkimiskaardi annab välja kohalik omavalitsus.
§ 55. Liikumispuudega juhi ja liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki juhi eriõigused
(1) Liikumispuudega juht ja liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki juht võib panna oma sõiduki esi- või tagaklaasile käesoleva seaduse lisa 2 kohase parkimiskaardi.
(2) Liikumispuudega juht, kelle sõidukil on käesoleva seaduse lisa 2 kohane parkimiskaart, võib:
1) asulas peatuda ja parkida peatumist või parkimist keelavate liiklusmärkide mõjupiirkonnas tingimusel, et seisev sõiduk asub täielikult kõnniteel, jättes jalakäijale seal vabaks vähemalt 1,5 meetri laiuse käiguriba. Kirjeldatud luba ei kehti teelõigul, mis on tähistatud peatumise keelujoonega;
2) parkida parkimist keelavate liiklusmärkide mõjupiirkonnas, piiratud parkimisajaga parklas ettenähtust kauem ja õueala teel väljaspool parklat kohas, kus see ei takista jalakäijaid ega muuda võimatuks teiste sõidukite liiklust.
(3) Liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki juht, kelle sõidukil on käesoleva seaduse lisa 2 kohane parkimiskaart, võib asulas peatuda peatumist keelavate liiklusmärkide mõjupiirkonnas liikumispuudega või pimeda inimese sõidukisse pealevõtmiseks või sõidukist väljalaskmiseks.
(4) Liikumispuudega või pimedat inimest teenindava sõiduki juht, kelle sõidukil on käesoleva seaduse lisa 2 kohane parkimiskaart ja kes talutab liikumispuudega või pimedat inimest soovitud kohta ja tagasi, võib asulas peatuda käesoleva paragrahvi lõike 2 punktis 1 nimetatud tingimustel. 2) Sotsiaalministri 19. jaanuari 2001. a määrus nr 15 “Liikumispuudega inimese sõiduki parkimiskaardi väljaandmise tingimused”
3) Tallinna Linnavolikogu 14. detsembri 2006 määrus nr 67 ”Tallinna Linnavolikogu 30. jaanuari 2003 määruse nr 9 “Parkimistasu kehtestamine” muutmine”
7.1 Parkimistasust on vabastatud liikumispuudega juht tema kasutuses oleva sõiduki parkimisel nõuetekohase parkimiskaardi olemasolul. Parkimiskaardi väljastab sotsiaalministri kehtestatud tingimustel Tallinna Transpordiamet.
Lisa 1
TEATIS
Liikumispuudega inimese
sõiduki parkimiskaardi taotlemiseks
Ees- ja perenimi ..........................................
isikukood................................................................... elukoht............................................................ vastab sotsiaalministri 19. jaanuari 2001 määruse nr 15 “Liikumispuudega inimese sõiduki parkimiskaardi väljaandmise tingimused “ kriteeriumitele (märkida vastav)
4) alajäsemete liikumisfunktsiooni häire, kui kasutatakse abivahendeid (alajäseme protees, kepp, kargud, ratastool jms);
5) nägemispuue – täielik nägemise kaotus (nägemisteravus kummagi silmaga ei ületa 0,01, vaateväljad ahenenud 5 kraadini), vaegnägija (nägemistearvus kummagi silmaga ei ületa 0,08, vaateväljad ahenenud 15 kraadini);
6) muu raskekujuline üldhaigestumine, mille tõttu käimine on tugevalt raskendatud
........................................................................................................................................................................(inimese liikumistakistuse kirjeldus) Puue on püsiv Parkimiskaart antakse välja viieks aastaks. Puue on ajutine Puude tõenäoline möödumise tähtaeg ........................Teatise väljastanud arst....................................Nime ja koodiga pitsat Allkiri...........................................
Kuupäev........................................
|